Izaslanstvo mađarskih gospodarstvenika putuje u Rusiju u narednim danima gdje će voditi razgovore o ekonomskoj suradnji, izjavio je danas mađarski premijer Viktor Orbán na sastanku sa svojim pristašama.
Prema Orbánovim riječima, planirana misija dio je strategije pripreme za svijet koji će, kako kaže, nastupiti nakon okončanja ruskog rata protiv Ukrajine i eventualnog ukidanja zapadnih sankcija Rusiji, prenijela je agencija AFP.
“Moramo predviđati razvoj događaja, jer ako nam Bog pomogne i rat se završi bez da budemo uvučeni u njega, i ako američkom predsjedniku Donaldu Trumpu pođe za rukom da ponovno uključi Rusiju u globalno gospodarstvo, naći ćemo se u potpuno drugačijem ekonomskom okruženju,” poručio je Orbán na skupu održanom u sportskoj dvorani u Kecskemétu, u središnjoj Mađarskoj. Na događaj je došlo oko tisuću ljudi.
AFP napominje da je Orbán jedan od rijetkih europskih političara koji održava bliske odnose i s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom i s ruskim liderom Vladimirom Putinom.
Agencija podsjeća i da su, prema mađarskim medijima, Orbán i Trump početkom studenog u Washingtonu navodno razgovarali o mogućnosti da mađarska naftna kompanija MOL preuzme rafinerije i benzinske postaje u Europi koje sada posjeduju ruske kompanije Lukoil i Gazprom, a koje su pod američkim sankcijama.
Krajem studenog Orbán je u Moskvi obećao Putinu da će Mađarska nastaviti uvoziti energente iz Rusije, iako je nastavak energetske ovisnosti Budimpešte o Moskvi već dugo ozbiljan problem za Europsku uniju.
Mađarski premijer nije radio na diverzifikaciji uvoza ni nakon što je Rusija u veljači 2022. napala Ukrajinu, za razliku od mnogih europskih zemalja. Uz to, obećao je da će pred Sudom EU tužiti odluku o zabrani uvoza ruskog plina od 2027. godine, koju je donijela velika većina država članica.
Austrijska agencija APA navodi da je Orbán danas ponovno upozorio na rizik od rata između Europe i Rusije, ali i tvrdio da postoji šansa da se taj rat izbjegne – pod uvjetom da njegova vlada ostane na vlasti nakon izbora sljedeće godine.
Kritika oporbe
U istom gradu je danas svoje pristaše okupio i oporbeni lider Péter Magyar. On je kritizirao Orbána zbog toga što, kako tvrdi, novcem poreznih obveznika financira “putujući cirkus”, umjesto da pomaže najsiromašnijim građanima.
Magyar je poručio da se Mađarska pod Orbánovom vlašću pretvorila u “najsiromašniju i najkorumpiraniju državu Europske unije”. Samo 18 dana prije izbora naglasio je da je njegova stranka spremna preuzeti vlast. “Mađarska povijest ne piše se u Bruxellesu, Moskvi ili Washingtonu, nego ovdje – na mađarskim ulicama”, poručio je.
Na skupu Viktora Orbána govorio je i njegov savjetnik Balázs Orbán, koji je ponovio da je “jedino Viktor Orbán sposoban spasiti Mađarsku”. Kao upozorenje je naveo primjer Češke, za koju tvrdi da je “potrošila ekvivalent nekoliko tisuća milijardi forinti na rat, jer je imala lidere koji su rat stavili ispred interesa češkog naroda”.
Češki premijer u ostavci Petr Fiala (ODS) krajem studenog iznio je podatke prema kojima ukupni dosadašnji izdaci Češke za pomoć Ukrajini, od početka ruske invazije, iznose 91,3 milijarde kruna. Prihodi države, naveo je, premašuju ove izdatke za 12,7 milijardi – od socijalnih i zdravstvenih doprinosa te poreza država je uprihodila 79 milijardi, a kompenzacije za vojnu pomoć iznosile su 25 milijardi.
“Češka država sigurno ne gubi na pomoći Ukrajini, upravo suprotno. Naravno, to nije najvažniji dio cijele priče. Ne smijemo miješati pitanje pravedne borbe Ukrajinaca, sigurnosne aspekte i sve ostalo, ali brojke su potpuno jasne”, rekao je Fiala.
Zahvalio je svima koji su od početka ruske agresije 2022. godine sudjelovali u pružanju pomoći Ukrajini.
Scena.ba





