Bosna i Hercegovina je u lipnju ove godine uspostavila punu suradnju sa Europolom (Agencijom Evropske unije za suradnju u provođenju zakona) otvaranjem novih prostorija Nacionalne/Zajedničke kontakt točke u zgradi institucija Bosne i Hercegovine.
Ovo je važna prekretnica za BiH koja omogućava direktnu suradnju Europola i svih agencija za provođenje zakona u našoj državi, kao i raspoređivanje bh. oficira za vezu u Europolu u Hagu.
O tome kako funkcioniraza govorio je ministar sigurnosti BIH Nenad Nešić.
“Nakon 10 godina pregovranja, možda čak i više, mi smo uspjeli da uspostavimo zajedničku kontakt tačku koja se nalazi u Ministarstvu sigurnosti BiH. Sve informacije iz Europola dolaze u tu zajedničku kontakt tačku, a onda oni nakon toga preraspoređuju materijale koje smo dobili u odnosu na nadležnost policijske agencije. U SIPA-u ide ono za šta su oni nadležni, u MUP RS-a ide ono što je za njih, FUP-u, kantonalnim policijama itd. Dakle, podatke iz Europola dobijaju nadležne policijske agencije”, rekao je.
On je istaknuo da BiH danas ima potpunu suradnju s Europolom što znači i pristup informacijama.
“Nema skeptičnosti prema nama, da li da nam određenu informaciju dostave ili ne. Sve što se tiče BiH, što može ugroziti BiH, ali što BiH može pomoći, te informacije će biti dostupne istražnim organima”, dodao je.
Europol danas u BiH ima kontakt točku gdje proslijeđuje informacije. Sigurnost je najbitniji segment u Europskoj uniji jer ako nema sigurnosti nema ni dovoljno uslova za ekonomski razvoj.
“Dobijamo pomoć EU koji omogućavaju da naše policijske agencije budu što bolje opremljene i obučene za izvršavanje najsloženijih zadataka”, ističe Nešić.
Svime ovim se uveliko doprinosi naporima Bosne i Hercegovine u jačanju prevencije i borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije, što je jedan od 14 ključnih prioriteta Europske unije na putu Bosne i Hercegovine ka EU.
Ovo je veliki korak u jačanju zajedničke sigurnosti Bosne i Hercegovine i Evropske unije koja je kontinuirano zagovarala i podržavala operacionalizaciju Kontakt točke, uključujući pomoć u izradi pravilnika o radu, renoviranje novih prostorija i doniranje opreme neophodne za njen rad.
Pravilnikom su utvrđeni način rada rada, obaveze i odgovornosti Zajedničke kontakt tačke, prava i obaveze nadležnih organa za provođenje zakona u BiH te druge procedure od značaja za uspostavljanje sistema suradnje i razmjene informacija između nadležnih organa u BiH i EUROPOL-a.
Šef Delegacije EU u BiH ambasador Johann Sattler je prilikom zvaničnog uspostavljanja suradnje istaknuo zadovoljstvo što je BiH napravila korak bliže punoj suradnji sa Europolom.
“Kriminal se ne zaustavlja na granicama te je prekogranična saradnja u provedbi zakona ključna za sigurnost i zaštitu građana širom Evrope. Kao zemlja kandidat za članstvo u EU, od BiH se očekuje da pokaže kredibilne rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije”, rekao je Sattler.
On ističe da će punom implementacijom Sporazuma o suradnji sa Europolom, a kasnije i potpisivanje sporazuma o EUROJUST-u i FRONTEX-u, Bosna i Hercegovina u potpunosti početi koristiti europske instrumente za jačanje borbe protiv teških oblika kriminala, što će biti korisno i za građane BiH i EU, ali i biti korak naprijed na putu ka EU.
Scena.ba