Otvaranje računa u banci prvi put može biti izazov za mlade, ali to im ipak ne bi trebalo predstavljati problem ako se na vrijeme informIRAJu koja dokumentacija im je potrebna.
Evo koje vrste računa možete otvoriti već sutra, što vam je potrebno prilikom dolaska u banku, te koje pogodnosti imaju za mlade, pišu Nezavisne.
Tekući račun
Tekući račun je račun koji banka otvara fizičkim osobama koja ostvaruju redovan mjesečni priliv sredstava po osnovu zarada, mirovine, stipendija, a mogu ga imati sva punoljetna, pravno i poslovno sposobne osobe fizičke osobe, državljani BiH i strane fizičke osobe koja imaju boravišnu i radnu vizu, te maloljetne osobe koja imaju zakonskog zastupnika/staratelja.
On se otvara na zahtjev potrošača, a služi za obavljanje:
* Gotovinskih i bezgotovinskih uplata i isplata na osnovu raspoloživih sredstava na računu
* Primanje plate, mirovine ili povremenih uplata
* Plaćanja u poslovnicama banke
* Korištenje mobilnog i internet bankarstva
Fizičke osobe, rezidenti, tekući račun mogu otvoriti osobno, u poslovnici, uz priloženu važeću osobnu iskaznicu i potvrdu o prebivalištu ne stariju od tri mjeseca (CIPS).
Za fizičke osobe, nerezidente, potrebni su: kopija identifikacijskog dokumenta, ovjerena u nadležnoj instituciji iz zemlje prebivališta nerezidenta (za strane osobe sa mjestom prebivališta izvan Srbije, Hrvatske i Crne Gore zahtijeva se prevod identifikacijskog dokumenta na jedan od službenih jezika u BiH, ovjeren od strane ovlaštenog sudskog tumača), zatim izjava o nepostojanju računa nad kojim je određena mjera zabrane raspolaganja novčanim sredstvima (na obrascu banke), te izjava o nepostojanju neizmirenih obaveza po osnovu javnih prihoda i poreza u BiH (Porezne uprava RS/FBiH).
Za otvaranje računa za maloljetne osobe potrebno je da se roditelj ili staratelj javi u poslovnicu banke sa rodnim listom djeteta, svojom osobnom iskaznicom i potvrdom o mjestu prebivališta ne starijom do tri mjeseca (CIPS). Neophodna je i suglasnost drugog roditelja za raspolaganje sredstvima.
Žiro račun
Žiro račun je transakcijski račun koji banka otvara fizičkim osobama, a namijenjen je prvenstveno za povremena primanja, dok potrošačima služi za uplatu primanja, poput stanarine, honorara i slično. U drugim slučajevima služi kada obavljate samostalnu djelatnost, rad preko ugovora o djelu ili ako je riječ o autorskom radu gdje primate honorar.
Za maloljetnike se otvara u svrhu ostvarivanja priliva na osnovu stipendija, rada učenika i studenata u udruženjima, na sezonskim i sličnim poslovima. Raspolaganje sredstvima na žiro računu dopušteno je uz korištenje kartice računa, i to do iznosa vlastitih sredstava bez mogućnosti ugovaranja dopuštenog prekoračenja.
Da biste otvorili žiro račun, potrebno je osobno prisustvo u poslovnici banke, uz priloženu važeću osobnu iskaznicu i potvrdu o prebivalištu ne stariju od tri mjeseca (CIPS).
Razlika između tekućeg i žiro računa
Tekući račun, za razliku od žiro računa, ima dopušteno prekoračenje. To znači da, ako imate redovna primanja, banka vam može dati dozvoljeni minus na računu te se vaš iznos raspoloživih sredstava uvećava za iznos dopuštenog prekoračenja. Koliki će biti iznos prekoračenja, zavisi od toga kolika je visina vaših redovnih primanja, koje banka utvrđuje nakon što dobije uvid u platnu listu. Ako se u međuvremenu vaša primanja smanje, banka ima pravo smanjiti ili ukinuti iznos prekoračenja, ali vas o tome mora obavijestiti najmanje 30 dana ranije. Osim toga, vođenje tekućeg računa naplaćuje se, dok se vođenje žiro računa u nekim bankama ne naplaćuje.
Paketi za mlade
Većina banaka u svojoj ponudi ima paket za mlade, učenike ili studente, a zatražiti ga mogu osobe od 15, odnosno 16 godina do određene dobne granice, u skladu sa uvjetima banke.
U skladu s procedurama banaka potrebno je da roditelj/staratelj dođe u banku, dostavi i potpiše potrebnu dokumentaciju te preuzme karticu.
Za otvaranje paketa određene banke na uvid traže potvrdu o studiranju, odnosno indeks, te kao i za ostale, kopiju lične karte i CIPS.
Mjesečna naknada za korištenje paketa za srednjoškolce i studente je u većini slučajeva minimalna ili se čak ne plaća, no svaka banka ima svoje uvjete i pravila, pa bi bilo poželjno da ih provjerite unaprijed.
Usluge za otvaranje i održavanje ovih računa se razlikuju od banke do banke, a sve pojedinosti možete pronaći na njihovim web-stranicama ili osobno u poslovnicama, prenose Nezavisne Novine.
Scena.ba