SAD DOPUŠTA Ukrajini da koristi američko oružje većeg dometa za izvođenje napada unutar ruskog teritorija, što je Kijev već dugo tražio. Nije jasno hoće li biti ograničenja na upotrebu taktičkog raketnog sustava ATACMS-a, kao što je bilo s drugim američkim raketnim sustavima. Njihovo bi angažiranje barem u početku moglo biti ograničeno na rusku regiju Kursk, gdje su ukrajinske trupe prodrle u ljeto ove godine.
Od prve godine rata ukrajinski su čelnici lobirali kod zapadnih saveznika da im dopuste korištenje naprednog oružja za napade na ključne mete unutar Rusije, nadajući se da će to narušiti potencijale Moskve prije nego što njihove trupe stignu do istočne bojišnice i udare na ukrajinski teritorij. Ovo bi također moglo poslužiti u slučaju budućih pregovora o prekidu vatre, prenosi Associated Press
SAD se dugo protivio tom potezu, a predsjednik Joe Biden bio je odlučan izbjeći bilo kakvu eskalaciju koja bi mogla uvući SAD i druge članice NATO-a u izravan sukob s nuklearnom silom Rusijom. Kremlj je u ponedjeljak upozorio da odluka dolijeva „ulje na vatru”.
Odluka dolazi u posljednjim danima predsjedničkog mandata Joea Bidena, prije nego što dužnost preuzme novoizabrani predsjednik Donald Trump, koji je rekao da će brzo okončati rat, što je potaknulo bojazan da će Kijev morati pristati na neugodne ustupke.
Što je ATACMS?
Balistički projektili, koje je razvila američka zrakoplovna i obrambena kompanija Lockheed Martin, imaju gotovo dvostruko veći domet – do 300 kilometara – od većine oružja u ukrajinskom arsenalu. Oni mogu precizno gađati aerodrome, skladišta streljiva i stratešku infrastrukturu.
SAD je prošle godine isporučio ATACMS Ukrajini i projektili su korišteni za uništavanje vojnih ciljeva na okupiranim ukrajinskim područjima, ali ne i na ruskom teritoriju.
Što je Biden dopustio Ukrajini?
Biden je ovlastio Ukrajinu da koristi ATACMS za udare dublje unutar Rusije, prema jednom američkom dužnosniku i tri druge osobe upoznate s tim pitanjem.
Projektili većeg dometa vjerojatno će se koristiti kao odgovor na odluku Sjeverne Koreje da pošalje trupe kao potporu snagama Kremlja. Sjevernokorejske postrojbe su očito raspoređene kako bi pomogle ruskoj vojsci da istjera ukrajinske snage iz regije Kursk.
To je drugi put da je Washington dopustio Ukrajini da koristi svoje oružane sustave unutar ruskog teritorija. U svibnju, nakon što je ruska ofenziva na Harkivsku regiju zaprijetila naprezanjem ukrajinskih snaga, Biden je dopustio upotrebu sustava HIMARS – s dometom od 80 kilometara – da se suzbije to napredovanje.
Ta je odluka pomogla ukrajinskim vojnicima da stabiliziraju bojišnicu na neko vrijeme prisiljavajući ruske snage da se povuku.
Zašto Ukrajini treba oružje većeg dometa?
Ukrajina je od svojih zapadnih saveznika tražila oružje većeg dometa kako bi promijenila ravnotežu snaga i precizno gađala ruske zrakoplovne baze, skladišta i komunikacijske centre stotinama kilometara daleko od granice.
Nada se da će oružje pomoći u otupljivanju ruske zračne moći i oslabiti linije opskrbe koje su Rusiji potrebne za pokretanje svakodnevnih napada na Ukrajinu i održavanje kopnene vojne ofenzive na Ukrajinu. Ako bi se koristilo u Kursku, ovo oružje bi vjerojatno nagnalo ruske snage da povuku vrijednu opremu i ljudstvo i zakomplicirale njihove planove.
Umjesto zapadnog oružja, Ukrajina redovito napada Rusiju oružjem domaće proizvodnje. Postoje dronovi koji mogu prijeći i do 1000 kilometara, ali još uvijek nema dovoljno količina za nanošenje ozbiljne dugoročne štete.
Hoće li odluka promijeniti tijek rata?
Učinak ovisi o pravilima za korištenje oružja. Ako se dopuste napadi po cijeloj Rusiji, to bi moglo značajno zakomplicirati sposobnost Moskve na bojnom polju.
Ako udari budu ograničeni na područje Kurska, Rusija bi mogla premjestiti svoje zapovjedne centre i zračne postrojbe u okolne regije, otupljujući učinak tih logističkih izazova. To bi također značilo da će mnogi važni ciljevi koje ukrajinski dužnosnici žele napasti, ostati nedostižni.
Zelenski: Rakete će govoriti same za sebe
„Danas mediji govore o tome da smo dobili dopuštenje za poduzimanje odgovarajućih radnji. Ali udarci se ne zadaju riječima. Takve stvari se ne oglašavaju. Rakete će govoriti same za sebe”, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
Glasnogovornik Pentagona, potpukovnik Charlie Dietz, primijetio je da ATACMS nije odgovor na glavnu prijetnju s kojom se Ukrajina suočava – ruske klizeće bombe – koje se ispaljuju s više od 300 kilometara udaljenosti, dakle izvan dometa ATACMS-a.
Ukrajinski čelnici također su rekli da su ruske snage imale vremena povući sredstva izvan dometa projektila dok je SAD vagao odluku.
Analitičar: Odluka je došla prekasno
„Odluka je došla prekasno. Da je stigla početkom jeseni, možda bi poremetila rusku protuofenzivu oko Kurska. A da je došla ranije, mogla je zaustaviti ofenzivu u smjeru Pokrovska”, rekao je Glib Voloskyi, analitičar think tanka CBA Initiatives Center.
Osim toga, ukupna količina ATACMS-a je mala, pa su američki dužnosnici preispitivali mogu li isporučiti Ukrajini dovoljno projektila da naprave razliku. Neki zagovornici Ukrajine kažu da bi čak i nekoliko napada dublje unutar Rusije prisililo Putinovu vojsku da promijeni raspored i potroši više svojih resursa.
A odluka bi također mogla potaknuti Veliku Britaniju i Francusku da dopuste Ukrajini korištenje raketa Storm Shadow, također poznatih kao SCALP rakete, s dometom od 250 kilometara.
Scena.ba