Skoro 90-godišnja studija s Harvarda otkrila je kako kvalitetni društveni odnosi te stabilne financije pomažu u produljenju životnog vijeka i poboljšanju osjećaja ispunjenosti. Osim što podržavaju interpersonalne veze, znanstvenici ističu kako i briga o financijama smanjuje stres i pomaže stvoriti sigurnost u kasnijim godinama života.
Studija predlaže da inspiraciju pronađemo u načinu života stanovnika Plavih zona, regija poznatih po dugovječnosti poput Okinave u Japanu i Sardinije u Italiji, gdje je prosječan životni vijek oko 90 godina. Postoji mnogo načina kako, uz malo truda i bez velikih troškova, možemo povećati sreću i produljiti život.
[Foto: Pexels ]
Financijska stabilnost i planiranje za starost
Dugoročnim planiranjem financija može se osigurati mirna starost. Naime, procjena ukupne imovine, rashoda i štednje može nam pomoći prepoznati potrebne promjene za stabilniji životni standard. Financijska stručnjakinja Suze Orman preporučuje kasniji odlazak u mirovinu, naglašavajući da će se time značajno povećati mirovinski prihodi. “Odgađanjem početka isplate mirovine do 70. godine možete dobiti mjesečnu naknadu koja je za više od 75 posto veća nego ona s 62 godine,” pojašnjava Orman.
Zdravstvena odgovornost i redovni pregledi
Savesni ljudi, koji redovno posjećuju liječnike i prate svoje zdravstveno stanje, žive duže. Dr. David Watson, bivši profesor psihologije na Sveučilištu Notre Dame, objašnjava da takvi pojedinci, oprezni u donošenju odluka, rjeđe upadaju u opasne situacije i vode računa o zdravlju. “Savesni ljudi imaju nižu stopu nesreća i bolje zdravstveno ponašanje,” kaže Watson.
Društvene veze i emocionalna podrška
Raznolikost u prijateljstvima donosi emocionalnu, mentalnu i praktičnu podršku. Ključno je identificirati tko pruža kakvu vrstu podrške te razmotriti postojeće i nove veze koje mogu obogatiti život. Kvalitetni društveni odnosi omogućuju osjećaj pripadnosti i sreće, što doprinosi i boljem fizičkom zdravlju.
Pozitivni utjecaji umjerenog uživanja u vinu
U Plavim zonama, stanovnici redovito uživaju u čaši vina uz obrok. Iako su istraživanja podijeljena o utjecaju alkohola na dugovječnost, studija iz 2017. godine, provedena na više od 300.000 sudionika, pokazala je da lagano do umjereno konzumiranje alkohola može smanjiti rizik od prerane smrti.
[Foto: Pexels ]
Tjelesna aktivnost i mentalno zdravlje
Tjelesna aktivnost, čak i u minimalnim dozama, pozitivno djeluje na energiju i zdravlje uma. Primjerice, u Okinavi su popularne „radio vježbe“, kratke i nisko intenzivne vježbe koje revitaliziraju tijelo. Redovita tjelesna aktivnost, kao što su šetnje i slične umjerene vježbe, može dugoročno poboljšati životni standard.
Razmislite o životu nakon mirovine
Nakon mirovine, preporučljivo je posvetiti se hobijima ili raditi na pola radnog vremena kako bi se održala rutina i zadovoljstvo. Planiranje kvalitetnog korištenja vremena pomaže u očuvanju mentalnog zdravlja i osjećaja ispunjenosti.
Rješavanje kajanja i unutarnjeg mira
Psiholog Michael Gravis naglašava važnost rješavanja kajanja kako bi se izbjegli stres i tuga koji narušavaju zdravlje. Savjetuje da već danas počnemo raditi na stvarima koje su nam važne, poput pronalaženja vremena za obitelj ili traženja boljeg posla. „Ne morate čekati da se osvrnete unatrag s kajanjem; možete početi ispočetka danas,” kaže Gravis.