Svjedok Tužiteljstva Bosne i Hercegovine na suđenju za zločine počinjene u Bugojnu izjavio je da je ranjen prilikom kopanja rovova u Gornjem Vakufu te da je jedan od zarobljenika preminuo od posljedica ranjavanja.
Zaštićeni svjedok Tužiteljstva pod pseudonimom “A”, koji je svjedočio iz druge prostorije uz distorziju slike, kazao je da je bio vojno angažiran te da je 19. srpnja u Bugojnu počelo pucanje. Dva dana kasnije, kazao je, predali su se Armiji BiH.
“Bio sam s vojskom. Zatvorili su nas u jednu garažu. Bilo je psovki”, ispričao je svjedok, dodajući da je nakon toga odveden u zgradu Klostera časnih sestara, gdje je ostao dva dana.
Nakon toga, odveden je na stadion “Iskra”, no ne sjeća se koliko je tamo ostao. Naveo je da su ih odvodili na kopanje rovova, a nakon nekog vremena došla je vojska koja im je vezivala ruke i psovala ih. Izjavio je da je bilo oko pedesetak zatvorenika, piše Detektor.ba.
Ispričao je da im je bilo naređeno da gledaju dolje, pa nisu znali kamo ih voze. Dovezeni su kod bivše tvornice “Jasa”, gdje su im vezali ruke jednog za drugoga i odveli ih do džamije u Gornjem Vakufu.
“Pojavio se zapovjednik, imao je dulju kosu, zvali su ga Zlatica”, kazao je svjedok te dodao da im je prijetio da ne smiju pobjeći.
“‘Ako jedan pobjegne, deset ćemo ubiti’”, bile su riječi izvjesnog Zlatice.
Svjedok je dalje ispričao kako su kopali rovove i nosili hranu pripadnicima Armije BiH. Rovovi su bili okrenuti prema Hrvatskom vijeću obrane (HVO), a pucalo se s obje strane.
“Počeli su pucati minobacačima, i mene je pogodilo u lijevo rame, na lokalitetu Ciganske njive”, kazao je, dodajući da je tada bilo još ranjenih, a od posljedica je preminuo Željko Tabaković.
Sjeća se da su kasnije odvezeni u Bugojno, gdje su bila parkirana tri kamiona sa žutom ceradom.
“Stražari su nas prozivali i tako punili kamione. Bilo nas je oko 150, nisam brojao”, rekao je svjedok, dodajući da je jedan zatvorenik tražio vode, na što mu je stražar rekao da mu neće trebati tamo gdje ide.
Svjedok je naveo kako je netko spriječio njihovo odvođenje, a na pitanje Tužiteljstva izjavio je da se ne sjeća da je ranije kazao da su ih trebali odvesti u Zenicu.
Na upit obrane optuženog Selme Cikotića, zašto u ranijim iskazima nije spominjao ime Zlatica, već je rekao da je to bio netko duže kose, svjedok je odgovorio da “neki detalji dolaze kasnije”.
Uz Cikotića, bivšeg zapovjednika Operativne grupe Zapad Armije BiH, optuženog da nije spriječio i kaznio pripadnike Armije BiH koji su počinili mučenja i ubojstva ratnih zarobljenika, u ovom se predmetu sudi i Dževadu Mlaći, optuženom kao predsjednik Ratnog predsjedništva Bugojna za naređivanje ubojstava zarobljenika hrvatske nacionalnosti.
Sudsko vijeće zabranilo je objavljivanje svjedočenja drugog svjedoka na današnjem ročištu, dok je treći svjedok, Zrinko Alvir, ispričao da je 1993. bio angažiran u Vojnoj policiji HVO-a te da su se u srpnju predali Armiji BiH.
“Završili smo u podrumu salona namještaja – nakon premlaćivanja završili smo u bolnici, a zatim na stadionu ‘Iskra’”, kazao je Alvir, dodajući da su zarobljenici vođeni na kopanje rovova u Dolac, Gornji Vakuf, gdje je kopao deset dana.
Rekao je da je 20. rujna pobjegao s još dvojicom zatvorenika.
Nastavak suđenja zakazan je za 1. listopada.