Na klimatskom samitu u azerbejdžanskom Bakuu COP29 jučer je postignut sporazum kojim su se bogate države obavezale da će do 2035. godine godišnje plaćati siromašnijim državama 300 milijardi dolara kako bi se borile protiv klimatskih promjena.
Sporazum je postignut među 200 zemalja nakon dvosedmičnih teških pregovora koji su bili na rubu neuspjeha. Ipak, siromašnije zemlje smatraju da dogovoreni novčani iznos nije dovoljan.
S druge strane, jedna od najznačajnijih ličnosti u azerbejdžanskoj državnoj naftnoj kompaniji SOCAR i predsjednik COP29 Mukhtar Babayev je izjavio da je Azerbejdžan uspio, uprkos sumnjama da se neće uspjeti.
Kako je objavio CNN, obećani novčani iznos je značajno manji od 1,3 triliona dolara, koliko je, prema procjeni ekonomista, potrebno državama u razvoju za borbu protiv klimatskih promjena. Indijski predstavnika Chandni Raina je obećanih 300 milijardi dolara godišnje nazvao “ništa više nego optičkom iluzijom”.
Osim toga, pojedini učesnici samita smatraju da je sporazum odraz odlučnosti zagovaratelja fosilnih goriva da blokiraju napredak i potkopaju multilateralne ciljeve. Ovo je bio i samit na kojem su se glorificirala fosilna goriva.
Scena.ba