Na Wall Streetu su u ponedjeljak burzovni indeksi pali jer su ulagači oprezni nakon što su prošloga tjedna cijene dionica snažno porasle i dosegnule rekordne razine.
Dow Jones oslabio je 0,41 posto, na 39.313 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,31 posto, na 5.218 bodova, a Nasdaq indeks 0,27 posto, na 16.384 boda.
Prošloga su tjedna indeksi skočili više od 2 posto, što je bio njihov najveći tjedni rast u ovoj godini, nakon što su čelnici američke središnje banke ostali pri procjenama da bi u ovoj godini mogli smanjiti kamatne stope u tri navrata. To je ohrabrilo ulagače jer su se plašili da će Fed zbog jačanja inflacije u SAD-u u siječnju i veljači odgoditi smanjenje kamata.
Pozitivno je na tržište utjecalo i povećanje prognoze čelnika Feda o rastu gospodarstva u ovoj godini s prethodnih 1,4 na 2,1 posto. No, sve dobre vijesti već su ugrađene u tržište, koje raste već peti mjesec zaredom, pa je pitanje, kažu analitičari, ima li još prostora za rast cijena dionica.
U fokusu ulagača ovoga će tjedna biti novi podaci o inflaciji u SAD-u i europskim zemljama, koji bi mogli nagovijestiti kada će središnje banke početi smanjivati kamatne stope.
Prošloga je tjedna ulagače ugodno iznenadila švicarska središnja banka, koja je neočekivano smanjila kamatne stope za 0,25 postotnih bodova, na 1,5 posto. To je prva velika središnja banka koja je smanjila kamate, nakon dužeg ciklusa zaoštravanja monetarne politike, što se na tržištu smatra prvim signalom da je borba protiv inflacije u zapadnim zemljama gotovo dobivena.
I na europskim se burzama jučer trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,17 posto, na 7.917 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,30 posto, na 18.261 bod. Pariški CAC ostao je gotovo nepromijenjen na 8.151 bodu.
Scena.ba