U PARIZU su se treću noć za redom nastavili žestoki sukobi između policije i prosvjednika, a uhićeno je više od 660 osoba. Ozlijeđeno je 249 policajaca. Trgovine su opljačkane, a automobili zapaljeni unatoč snažnom prisustvu policije. Francuska je rasporedila 40.000 policajaca diljem zemlje, ali to nije spriječilo izbijanje nasilja.
Neredi su počeli u utorak nakon što je policajac ubio 17-godišnjeg mladića alžirsko-marokanskog podrijetla, Nahela M, koji se automobilom pokušao odvesti kad su ga policajci zaustavili. Policajac koji je upucao Nahela ispričao se obitelji. Optužen je za ubojstvo, a njegov odvjetnik tvrdi da je “shrvan”.
Vlasnica trgovine: Horda je upala usred noći, krali su pretežno cigarete
Vlasnica male trgovine u Parizu, koja je opljačana i teško oštećena tijekom sinoćnjih nereda, dala je izjavu dopisnici BBC-ja. Kaže da trgovinu posjeduje već 24 godine.
“Došlo su usred noći. Bila je to horda ljudi, koji su upali i ukrali pretežno cigarete”, rekla je vlasnica koja je s novinarkom razgovarala kroz razbijeni prozor.
“Živim iznad trgovine pa sam ih vidjela kako dolaze i sve sam čula. Bila sam u šoku”, dodala je..
Premijerka: Ovo je nepodnošljivo i neoprostivo
Francuska premijerka Élisabeth Borne opisala je sinoćnje događaje u Francuskoj kao “nepodnošljive i neoprostive” nakon jutrošnjeg sastanka s ministrima.
Na Twitteru je ponovila svoju podršku policiji i ostalim hitnim službama koje “hrabro” rade dok se nemiri nastavljaju.
Macron proglašava izvanredno stanje?
Francuski predsjednik Emmanuel Macron sazvat će svoj kabinet na drugi krizni sastanak u dva dana nakon golemih nereda koji su izbili diljem zemlje. Sastanak će se odvijati u trenucima kad desni i krajnje desni političari zahtijevaju proglašenje izvanrednog stanja.
Izvanredno stanje daje posebne ovlasti vlastima kada se smatra da su institucije zemlje “pod prijetnjom”. To omogućuje vladi da uvede policijski sat, zabrani okupljanja i javne događaje.
Razmjeri uništenja koje je vidljivo ovog jutra diljem Francuske vjerojatno će pojačati pozive za proglašenje izvanrednog stanja. Potpredsjednik Senata Roger Karoutchi već je tvitao da bi neproglašavanje izvanrednog stanja bila “greška”.
No francuska vlada mogla bi biti oprezna prema koraku za koji nema puno presedana. Izvanredno stanje proglasio je predsjednik Jacques Chirac tijekom nereda u predgrađima 2005. godine. Tada je ta mjera proglašena prvi put u 50 godina.
Deset godina poslije francuska vlada proglasila je izvanredno stanje nakon terorističkih napada u Parizu 2015. godine. Mjera je trajala dvije godine. Jučer je više vladinih ministara izjavilo da se izvanredno stanje ne razmatra.
Hoće li to i dalje biti njihov stav dok se nasilni prosvjedi intenziviraju, ostaje za vidjeti.
Scena.ba