Arheolozi diljem svijeta neprestano otkrivaju fascinantne artefakte, a povremeno se pojave nalazi koji ne samo da donose nove spoznaje, već i pobuđuju maštu šire javnosti. Jedno takvo otkriće dogodilo se 2011. godine na arheološkom lokalitetu Piramide Sunca u Teotihuacanu, jednom od najimpozantnijih spomenika predkolumbovske Meksike.
Piramida Sunca, za koju se procjenjuje da je sagrađena oko 100. godine nove ere, središnji je dio drevnog grada Teotihuacana. Ovo nekadašnje urbano središte brojalo je do 200.000 stanovnika u svom vrhuncu, no mnogo toga o njegovim graditeljima ostaje nepoznato, uključujući čak i njihovo ime. Azteci su tek stoljećima kasnije ovom gradu dali njegovo poznato ime.
Tijekom iskopavanja 2011. godine, tim istraživača iz Nacionalnog instituta za antropologiju i povijest Meksika upotrijebio je tunel koji su arheolozi iskopali još 1930-ih kako bi dosegnuli razinu matične stijene ispod piramide. Iako je lokacija bila relativno siromašna nalazima, arheolozi su pronašli razne zanimljive artefakte, uključujući fragmente keramičkih posuda, životinjske kosti i tri ljudske figurice izrađene od serpentina.
Iznenađujuće otkriće: zelena maska
Najveću pažnju privukla je zelena maska izrađena od serpentina. Ono što ovo otkriće čini posebnim jest činjenica da se maska, koja ima izuzetno realistične crte lica, dosad nije pronašla na tom području, a posebno ne u ritualnom kontekstu.
Stručnjaci vjeruju da su svi pronađeni artefakti dio ceremonijalne ponude tijekom inauguracije piramide. Zbog svoje precizne izrade, pretpostavlja se da maska možda predstavlja portret. No, tko je osoba prikazana na maski, ostaje misterij.
Naravno, suvremeni promatrači nisu propustili priliku za usporedbu. Na društvenim mrežama maska je odmah izazvala asocijacije na poznati film iz 1994. godine, The Mask, s Jimom Carreyjem u glavnoj ulozi. Komentari poput „Ssssmokin’!“ i „Nemojte to stavljati na lice!“ brzo su preplavili internetske forume.
[Foto: Pexels ]
Važnost Teotihuacana
Osim maski, otkrića ispod Piramide Sunca otvaraju vrata za buduća istraživanja. Verónica Ortega, direktorica projekta Integralne konzervacije Plaze Mjeseca, istaknula je značaj ovih kompleksa.
“Ove velike ceremonijalne ponude čine sveto srce grada Teotihuacana, razlog zbog kojeg su ga svi smatrali mekom civilizacije. Ono što se unutar njih nalazi moglo bi pomoći u razotkrivanju odnosa ove drevne metropole s drugim regijama Mezoamerike,“ izjavila je Ortega.
Teotihuacan, unatoč svom značaju, i dalje ostaje zagonetka. Razlozi njegova napuštanja, kao i detalji o svakodnevnom životu njegovih stanovnika, i dalje su obavijeni velom tajne.