Mogu li inteligentni vanzemaljci vrebati u srcu Mliječne staze? Nova potraga za izvanzemaljskim životom ima za cilj otkriti osluškivanjem radio pulseva iz središta naše galaksije, postoji li tami inteligentan život. Pulseve uske frekvencije prirodno emitiraju zvijezde koje se nazivaju pulsari, ali ih ljudi također namjerno koriste u tehnologiji kao što je radar. Budući da se ovi pulsevi ističu u pozadini radio buke svemira, oni su učinkovit način komunikacije na velikim udaljenostima i privlačna meta za slušanje kada tražite izvanzemaljske civilizacije.
Znanstvenici su opisali strategiju lova na izvanzemaljce u novoj studiji, objavljenoj 30. svibnja u časopisu The Astronomical Journal, koju prenisu Live Science. Istraživači predvođeni diplomiranim studentom Sveučilišta Cornell Akshayom Sureshom razvili su softver za otkrivanje ovih ponavljajućih frekvencijskih uzoraka i testirali ga na poznatim pulsarima kako bi bili sigurni da može uhvatiti uske frekvencije. Ovi su frekvencijski rasponi vrlo mali, oko jedne desetine širine frekvencija koje koristi tipična FM radio postaja. Istraživači su zatim pretražili podatke s teleskopa Green Bank u Zapadnoj Virginiji koristeći tu metodu.
Mliječna staza prepuna naseljivih planeta
“Do sada je radio SETI primarno posvetio svoje napore potrazi za kontinuiranim signalima”, rekao je u izjavi koautor studije Vishal Gajjar iz SETI instituta, neprofitne organizacije posvećene potrazi za inteligentnim životom u svemiru. “Naša studija baca svjetlo na izvanrednu energetsku učinkovitost niza impulsa kao sredstva međuzvjezdane komunikacije na ogromnim udaljenostima. Značajno je da ova studija označava prvi sveobuhvatni pokušaj provođenja dubinskih pretraga ovih signala.”
Istraživači osluškuju sredinu Mliječnog puta jer je prepun zvijezda i potencijalno nastanjivih egzoplaneta. Štoviše, kad bi inteligentni izvanzemaljci u jezgri Mliječne staze htjeli doprijeti do ostatka galaksije, mogli bi poslati signale koji bi preplavili široki niz planeta, s obzirom na njihov privilegirani položaj u središtu galaksije. Korištenje uskih širina pojasa i ponovljenih obrazaca bio bi glavni način da se vanzemaljci otkriju, jer je takva kombinacija vrlo mala vjerojatnost da će se dogoditi prirodno, rekao je koautor studije Steve Croft, projektni znanstvenik s programom Breakthrough Listen.
Metoda koristi algoritam koji može pretraživati 1,5 milijuna uzoraka podataka teleskopa u 30 minuta. Iako istraživači nisu pronašli nikakve izdajničke znakove u svojoj prvoj pretrazi, kažu da će brzina algoritma pomoći u poboljšanju pretraga u budućnosti. “Breakthrough Listen bilježi ogromne količine podataka, a Akshayeva tehnika pruža novu metodu koja nam pomaže u potrazi za iglama u tom plastu sijena koje bi mogle pružiti primamljive dokaze o naprednim izvanzemaljskim oblicima života”, rekao je Croft.