Dim koji potječe od požara u kanadskim pokrajinama Manitoba i Saskatchewan prenosio se preko Atlantika i stigao do Europe tijekom posljednjih nekoliko dana, a prognoze pokazuju daljnji transport dima ovog tjedna.
Kanada je tijekom svibnja doživjela značajan porast broja i intenziteta požara otvorenih prostora u kanadskim pokrajinama Saskatchewan, Manitoba i Ontario. Dim od tih požara utjecao je na kvalitetu zraka na lokalnoj razini. Štoviše, nekoliko satelita primijetilo je prijenos dima na velike udaljenosti preko Atlantika, pri čemu je dim dosegao čak do Europe.
Početni oblak dima na velikoj nadmorskoj visini prešao je mediteransku regiju 18. i 19. svibnja, a izvješća govore da je dim dosegao Grčku i istočno Sredozemlje.
Kako se širi dim
Drugi, mnogo veći, oblak dima prešao je Atlantik tijekom posljednjeg tjedna svibnja, dosegnuvši sjeverozapadne dijelove Europe 1. lipnja. Očekuje se da će dodatni oblaci dima dosegnuti kontinent u nadolazećim danima.
Na temelju CAMS prognoza, ne očekuje se da će predviđeni transport dima imati značajan utjecaj na kvalitetu zraka na površini, budući da se takve epizode obično javljaju na većim nadmorskim visinama. Tipični učinci ovih epizoda manifestiraju se kao maglovitije nebo s crvenim/narančastim zalascima sunca.
‘Požari su česta pojava u borealnim šumama od proljeća do ljetnih mjeseci. Do početka lipnja naši podaci pokazuju da su središnje regije Kanade doživjele vrlo intenzivnih nekoliko tjedana u smislu emisija požara otvorenih prostora. Ovi podaci, i činjenica da možemo promatrati dim u Europi, odraz su razmjera požara i utjecaja koje su imali u Manitobi i Saskatchewanu. U CAMS-u pratimo takve događaje kako bismo razumjeli kako utječu na atmosferu i kvalitetu zraka regionalno i globalno.’, kaže Mark Parrington, viši znanstvenik Copernicus službe za nadzor atmosfere.
Osim toga, veliki požari otvorenih prostora gore u ruskom Dalekoistočnom saveznom okrugu od početka travnja, a najznačajniji požari događaju se u Republici Burjatiji i Zabajkalskom kraju istočno od Bajkalskog jezera. Emisije ugljika u Dalekoistočnom saveznom okrugu od početka travnja na najvišoj su razini za dotično razdoblje od 2018. godine, s oko 35 megatona ugljika. Prognoze CAMS-a sredinom svibnja pokazale su da se veliki dimni oblaci prenose iz Zajbajkalskog kraja prema sjeveroistočnoj Kini i sjevernom Japanu, s određenim utjecajem na kvalitetu zraka u regiji, a drugi oblaci dosežu visoki Arktik.
Scena.ba