Nakon što je nedavno potvrđeno da nekoliko optuženih za trgovinu diplomama iz akcije „Klaster“ pregovara s Tužiteljstvom BiH o priznanju krivice, za danas je u Sudu BiH zakazano ročište upravo tim povodom. Provjerili smo šta je s visokoškolskim ustanovama obuhvaćenim optužnicom.
U predmetu Zoran Kalinić i drugi optuženo je 15 osoba i šest pravnih osoba, a terete se za udruživanje radi trgovine diplomama. Većina ustanova, sa jednim izuzetkom, očekuje nastavak rada i produljenje akreditacije, prenosi BHRT.
Više od 500 studenata Univerziteta za poslovni inžinjering i menadžment PIM neometano pohađa studije, uvjerava direktor. Na optužnici se našao bivši rektor ove ustanove. Direktor objašnjava da se optužnica protiv PIM-a odnosi na upis tri studenta tri mjeseca kasnije nego što je evidentirano, te da im je netko drugi radio seminarske i diplomske radove i prezentacije.
“Mi smo uvjereni da nemamo nikakvu odgovornost u tom procesu i da ćemo dokazati da nismo krivi i treba da sačekamo ishod tog procesa”, objašnjava prof. dr. Dejan Kojić, direktor Univerziteta PIM Banja Luka
Na PIM-u, kažu, nisu osjetili odliv studenata izuzev troje studenata iz Crne Gore. Vlada u ovoj zemlji odlučila je da ne nostrificira diplome ustanova obuhvaćenih akcijom „Klaster“. Primjedbu imaju na dugotrajan proces reakreditacije. Zahtjev su podnijeli prije više od tri godine i sada je u završnoj fazi. Međutim, sličan zahtjev Agencija za visoko obrazovanje Republike Srpske je odbila Visokoj školi Prometej.
“Visoka škola je uložila žalbu na rješenje o odbijanju akreditacije, UO je donio odluku i odbio je žalbu kao neosnovanu. Nakon toga Visoka škola je pokrenula upravni spor pred Okružnim sudom u Banjaluci koji je okončan u decembru prošle godine. I nakon toga je visoka škola uputila zahtjev za vanredno preispitivanje sudske presude pred Vrhovnim sudom RS i taj postupak je u tijeku”, govori Biljana Obradović, Agencija za akreditaciju VŠU RS
Visoka škola za primijenjena i pravne nauke Prometej zatvorila je svoja vrata za studente nakon što nije prihvaćen njihov zahtjev za akreditiranje. To smo potvrdili u vrlo neugodnom razgovoru s osobom koje se predstavilo kao vlasnik i koje ne želi da mu otkrivamo ime.
Rješenje o produženju razdoblja akreditacije je privremenog karaktera, ono važi do okončanja postupka akreditacije, a najduže 18 mjeseci od isteka važenja akreditacije, kako bi se izbjegle negativne posljedice po zaposlene na ovoj VŠU, njene sadašnje i buduće studente za reakreditaciju.
Nedavno je entitetska Agencija za visoko obrazovanje odobrila produženje roka važenja akreditacije.
Korjenite promjene
Pravni sljednik nekadašnjeg Univerziteta CKM iz Mostara za vrijeme kojeg su, prema optužnici, počinjena kaznena djela je među pravnim osobama koja pregovaraju o priznanju krivice. U međuvremenu ova ustanova, kaže rektor Victoria internacinalnog univerziteta, doživljava korjenite promjene.
“Nastojimo da praktički reformiramo univerzitet da ustanovimo potpuno novu politiku univerziteta. Sve što se radi radi se potpuno transparentno, radi se u okvirima zakona”, tvrdi Asim Peco, rektor „Victoria international university“, Mostar
Rješenjem Suda BiH već su razdvojeni postupci za četiri fizičke i dvije pravne osobe obuhvaćena sporazumima o priznanju krivice. Tužitelji po početku glavnog pretresa, imaju zadatak da dokažu udruživanje optuženih radi trgovine diplomama, zvanjima i titulama kao robom koja ne može biti predmet kupoprodaje. Sve s ciljem pribavljanja imovinske koristi u njima poznatom iznosu, a, kako stoji u optužnici, sigurno većem od 370 tisuća maraka.
Scena.ba