Vlada Republike Srpske imenovala je Radnu grupu za izradu “sporazuma o mirnom razdruživanju Republike Srpske sa Federacijom BiH”.
U Radnu grupu imenovani su ministar pravde i potpredsjednik Vlade Republike Srpske Miloš Bukejlović, ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan, pravobranilac Republike Srpske Milimir Govedarica, te pravni predstavnik Republike Srpske Lazar Stjepanović, saopšteno je iz Vlade RS, javlja BHRT.
Imenovani su i generalni sekretar u Kabinetu predsjednika Republike Srpske Jelena Pajić Baštinac, generalni sekretar Vlade RS Dalibor Panić, direktor Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove Dragan Stanković i direktor Poreske uprave Goran Maričić.
Zadatak radne grupe je, kako su naveli iz Vlade RS, da sačini “prijedlog sporazuma o mirnom razdruživanju” Republike Srpske sa Federacijom BiH kojeg će Vlada Republike Srpske predložiti Narodnoj skupštini RS.
Najave vlasti RS o, kako kažu, mirnom razdruživanju, oštro je osudila međunarodna zajednica.
Utvrđen Prijedlog zakona o lovstvu
Vlada Republike Srpske utvrdila je na današnjoj sjednici Prijedlog zakona o lovstvu kojim se preciznije uređuje gazdovanje lovištem i divljači i definiše lovstvo kao djelatnost od posebnog interesa.
Predloženo zakonsko rješenje definiše divljač kao dobro od opšteg interesa, te se nedvosmisleno propisuje kako se obezbjeđuje opšti interes lovstva kao djelatnosti i divljači kao dobra od opšteg interesa.
Zakon o lovstvu donesen je 2009. godine i u dosadašnjoj primjeni imao je samo jednu izmjenu i dopunu, i to 2013. godine, saopšteno je iz Vlade RS.
S obzirom na to da je prošlo 13 godina od donošenja zakona i devet godina od donošenja izmjena i dopuna zakona, a uvažavajući činjenicu da su u međuvremenu znatno promijenjene okolnosti u oblasti lovstva, zaštite životne sredine, zaštite prirode i oblasti poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao i dosadašnje iskustvo u zaštiti, uzgoju, održivom korištenju i stalnom poboljšavanju kvaliteta fonda divljači, staništa i drugih lovnih resursa, potrebno je donijeti i novi Zakon o lovstvu.
Imajući u vidu da su prvim izmjenama i dopunama promijenjena 23 člana postojećeg zakona, nema uslova za nove izmjene i dopune čime su stečeni svi potrebni uslovi za donošenje novog zakona.
Osnovni ciljevi Prijedloga zakona ogledaju se u obezbjeđivanju održivog gazdovanja populacijama divljači i njihovih staništa.
Utvrđen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima
Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima.
Ministarstvo energetike i rudarstva je nakon dvije godine primjene Zakona o geološkim istraživanjima izvršilo evaluaciju i pristupilo izradi izmjena i dopuna Zakona o geološkim istraživanjima.
U prethodnom periodu održane su četiri javne rasprave i primjedbe iznesene na ovim raspravama, kao i primjedbe i sugestije stručne i šire javnosti su ugrađene u ovaj prijedlog zakona, saopšteno je iz Vlade.
Na ovaj način oblast geologije je u potpunosti uređena i u skladu je sa savremenim kreatanjima u okruženju.
Više od dva miliona za izmirivanje doprinosa za 346 radnika
Vlada Republike Srpske prihvatila je na današnjoj sjednici Informaciju o realizaciji Osnova programa socijalnog zbrinjavanja radnika za prošlu godinu, u kojoj se navodi da su izmirene obaveze za neuplaćene doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje i osiguranje od nezaposlenosti za 346 radnika u ukupnom iznosu od 2.135.812 KM.
U periodu od 2004. godine do 31. decembra prošle godine, za realizaciju Programa socijalnog zbrinjavanja radnika ukupno je uplaćeno 210.173.259 KM, saopšteno je iz Vlade RS.
Ovim sredstvima je izvršeno zbrinjavanje 70.598 radnika iz 515 preduzeća, od kojih je putem Javnog poziva omogućeno ostvarivanje prava na starosnu penziju za 8.031 radnika iz preduzeća koja su u procesu privatizacije, stečaja i likvidacije.
Izuzimajući iznos povrata sredstava iz stečajne mase, od 2004. do kraja 2023. godine, za socijalno zbrinjavanje radnika iz budžeta Republike Srpske je izdvojeno 184.398.962 KM.
Scena.ba