Pouzdan izvor iz MUP-a rekao je za “Vreme” da je jedan od zvučnih “topova” dobila Policijska brigada na Banovom brdu, zadužena za suzbijanje nereda, i da je, kada je stigao, jednom testiran na ljudima. Naveo je da je to bilo jednom i nikada više – jer su policajci poslije toga bili nesposobni za taj posao.
Nadležni se nisu definitivno izjasnili posjeduju li sigurnosne snage i službe zakonom zabranjeno oružje koje po svojim karakteristikama odgovara onome što se kolokvijalno naziva “zvučnim topom”, prenosi Vreme.
U 4 snimke s mjesta “zvučnog udara” 15. ožujka stručnjaci za Earshot utvrdili su buku koju proizvode Vortex Ring Gun ili Vortex Cannon. Analizirali su 12 video snimki koje su dobili od građana.
Earshot je prva svjetska neprofitna organizacija posvećena istraživanju zvučnih problema s ciljem zaštite ljudskih prava i okoliša.
Na 4 snimka sa mesta „zvučnog udara“ od 15. marta eksperti Earshot-a utvrdili su buku kakvu proizvodi Vortex Ring Gun ili Vortex Cannon.
— CRTA (@CRTArs) March 17, 2025
Analizirali su 12 video dokumenata, od kojih su neke dobili i posredstvom Crte, tj. zahvaljujući građanima koji s nama dele svoje snimke.… https://t.co/arz0eml3t1
Izvor “Vremena”, inače umirovljeni časnik, kaže da je 2018. tako nešto uvezeno preko domaćeg trgovca oružjem, a suglasnost su potpisali tadašnji ministri obrane i unutarnjih poslova Aleksandar Vulin i Nebojša Stefanović.
Drugi izvor navodi da je slično oružje uvezeno iz Izraela 2022. godine, također preko privatnog trgovca oružjem, te da je sada pitanje je li ono ostalo u Srbiji ili je “reeksportirano”.
BIA demantirala korištenje zvučnog topa
Predsjednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić danas je javno upitao je li točno da je BIA nekoliko dana prije prosvjeda od Žandarmerije preuzela zvučni top i je li ga njen pripadnik testirao u bazi beogradskog odreda Žandarmerije u Rakovici.
Upitao je i tko je i po čijem nalogu nabavio ovo sredstvo prisile zvano uređaj za emitiranje zvučnih valova ili zvučni top, koje je bilo predviđeno Nacrtom zakona o unutarnjim poslovima koji nije usvojen jer su se građani pobunili tijekom javnog uvida.
To je odmah demantirala BIA, priopćivši da njezini pripadnici koji su bili angažirani 15. ožujka nisu primijetili postojanje takve naprave, “niti su zabilježeni zvukovi ili bilo kakvi drugi efekti takve naprave”.
BIA tvrdi da nikada nije imala u svom posedu “zvučni top” ili bilo kakvu sličnu napravu, “ni ‘iz magacina’ ni na bilo koji drugi način”.
‘Troši puno struje’
Umirovljeni službenik tehničke službe potvrdio je “Vremenu” da je uređaj morao biti postavljen na krov ili balkon zgrade i odatle usmjeravan. Taj uređaj, dodao je, troši puno struje, nešto poput računala koja se koriste za “rudarenje” bitcoina, te mora imati dobar izvor struje, pa čak i vlastiti generator.
Nekoliko izvora iz MUP-a potvrdilo je “Vremenu” da oni sigurno nisu koristili taj uređaj, čak ni Žandarmerija, a nisu mogli komentirati je li netko drugi.
Pouzdan izvor iz MUP-a, navodi Vreme, kaže da je jedan od ovih “topova” dobila Policijska brigada na Banovom brdu, zadužena za suzbijanje nereda, i da je, kada je stigao, jednom testiran na ljudima. Kaže da se to nikada više nije dogodilo jer su policajci nakon toga bili nepodobni za posao.
Mnogi se stručnjaci pitaju je li ono što je 15. ožujka korišteno na prosvjednicima bio zvučni top, dok je nevladina organizacija Earshot u svojoj analizi navela da zvukovi koje su im isporučili odgovaraju zvuku vortex topa.
Scena.ba