Srbijanski ministar trgovine Tomislav Momirović podnio je u srijedu ostavku, u jeku pritisaka i prosvjeda građana i oporbe kojima se zahtjeva procesuiranje odgovornih za nesreću na novosadskom kolodvoru početkom studenog koja je odnijela 15 života.
Momirović je u vrijeme renoviranja kolodvora u Novom Sadu bio ministar graditeljstva, prometa i infrastrukture, a njegova ostavka druga je u aktualnoj vladi nakon što je to ranije ovog mjeseca učinio Goran Vesić, koji ga je naslijedio na toj dužnosti.
Ostavku je danas podnijela i Jelena Tanasković, direktorica javnog poduzeća Infrastrukture željeznica Srbije, formalnog investitora rekonstrukcije novosadskog kolodvora.
Današnje ostavke su uslijedile nakon što je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić u utorak rekao kako tijekom današnjeg dana očekuje nove ostavke “u Vladi i na drugim mjestima”.
Napetosti u Srbiji rastu od 1. studenoga kada je u padu nadstrešnice na novosadskom željezničkom kolodvoru poginulo 14 osoba, a dva tjedna kasnije umrla je i 24-godišnja djevojka, jedna od troje teško ozlijeđenih u toj nesreći.
Prosvjedi i u Beogradu
Od tada je održano nekoliko prosvjeda u Novom Sadu i Beogradu sa kojih je zatražena odgovornost državnih dužnosnika, projektanata i izvođača radova na rekonstrukciji željezničkog kolodvora, otvorenog u žurbi prije posljednjih izbora bez validne dokumentacije i dozvola.
U Novom Sadu danas je održan drugi prosvjed kojim su, dva dana zaredom, blokirani tužiteljstvo i sud.
Istodobno, u Beogradu su na prosvjedima zbog namjere gradskih vlasti da sruše Stari savski most, uhićena dvojica aktivista.
Privođenje Sava Manojolića i Aleksandra Jovanovića pic.twitter.com/IHRtGoVFvJ
— Kreni-Promeni (@KPromeni) November 20, 2024
Aktivisti i građani blokirali su i Brankov most, Bulevar Woodrowa Wilsona. Tijekom ovih događaja, Savo Manojlović, čelnik pokreta Kreni-promeni, priveden je na Starom savskom mostu. Prema izvješćima, policija je primijenila silu prilikom privođenja, što je rezultiralo zdravstvenim problemima za Manojlovića, zbog čega je intervenirala hitna pomoć. Promet u dijelovima grada bio je obustavljen.
Student pokušao ući u zgradu Rektorata
Ovi prosvjedi dio su šireg pokreta koji se protivi uklanjanju Starog savskog mosta, simbola Beograda s povijesnim značajem, kao i s tragedijom u Novom Sadom.
Pavle Cicvarić, jedan od studenata koji je danas uhićen kada je pokušao ući u Rektorat Sveučilišta u Beogradu, rekao je za Nova.rs da je u policijskoj stanici bio oko sat vremena te da su mu policajci zavrnuli ruku kada su ušli u Rektorat. On i ostali studenti koji su privedeni, pušteni su na slobodu.
Kako je rekao, pokušao je ući u zgradu jer je danas Dan studenata na koji je trebao doći i predsjednik Aleksandar Vučić, koji je otkazao posjet zbog izvanrednog zakazivanja sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost.
Dačić: Prosvjednici će biti sankcionirani
No, Vučić se nije obratio javnosti, prepustivši to ministru unutarnjih poslova Ivici Dačiću.
Sigurnosna situacija u Srbiji je “stabilna”, ali je “opterećena vanjskim i unutarnjim izazovima”, rekao je Dačić nakon sjednice.
Poručio je da zakoni i ustav dopuštaju mirne javne skupove, a da će država sankcionirati “narušavanje javnog reda i mira, ugrožavanje sigurnosti zemlje i državnih institucija i napad na policiju”.
On je sve pozvao na poštivanje zakona i poručio da će “protiv svih koji uništavaju državnu i društvenu imovinu” pokrenuti “odgovarajuće kaznene i prekršajne prijave”.
Vučić je na Instagramu objavio: “U ovim složenim i ne lakim geopolitičkim previranjima dat ćemo sve od sebe da sačuvamo sigurnost i naših građana i naše Srbije”.
Bez obzira na današnje ostavke i poruke da će prosvjednici biti sankcionirani, novi prosvjed ispred Tužiteljstva i suda u Novom Sadu najavljen je za četvrtak ujutro.
Savski most je blokiran, Brankov most je blokiran. Beograd je stao. pic.twitter.com/UFUdbMVTnY
— Stepski (@Borislav011) November 20, 2024
Scena.ba