Glasači u američkom selu Dixville Notch otvorili su izborni dan u prvim minutama utorka s izjednačenim brojem glasova, odražavajući nevjerojatno tijesne nacionalne ankete u utrci za Bijelu kuću.
Kamala Harris i Donald Trump dobili su svaki po tri glasačka listića u malenoj zajednici u sjeveroistočnoj državi New Hampshire koja desetljećima započinje dan izbora u prvoj minuti utorka – nekoliko sati prije otvaranja glasačkih mjesta u ostatku zemlje.
Demokratska potpredsjednica i bivši republikanski predsjednik bore se u napetoj i iznimno tijesnoj utrci, po anketama uglavnom izjednačeni.
Pred okupljenim mnoštvom novinara glasovanje je započelo izvedbom američke himne na harmonici.
Izborni zakoni u New Hampshireu dopuštaju općinama s manje od 100 stanovnika da otvore biračka mjesta u ponoć i da ih zatvore kada svi registrirani birači ispune svoju građansku dužnost.
Svi stanovnici Dixville Notcha 2020. glasali za Joea Bidena 2020. godine, navodno tek drugog predsjedničkog kandidata koji je dobio sve glasove otkako je tradicija ponoćnog glasovanja započela 1960. godine.
Većina biračkih mjesta na istočnoj obali otvorit će se u utorak u 6 ili 7 sati po lokalnom vremenu.
Na predizborima u New Hampshireu u siječnju glasači Dixvillea iznenađujuće su jednoglasno podržali kandidatkinju za republikansku nominaciju za Bijelu kuću Nikki Haley no u utorak troje glasača okrenulo se protiv republikanskog predsjedničkog kandidata Trumpa.
Washington podigao sigurnosne barijere uoči izbora
Sigurnosne barikade, daske na izlozima trgovina i vidljiva prisutnost policije – američka prijestolnica pripremila se za predsjedničke izbore u utorak, strahujući da bi se moglo ponoviti nasilje koje je pogodilo Washington prije četiri godine.
Vlasti prijestolnice SAD-a upozorile su da očekuju „promjenjivu i nepredvidivu sigurnosnu situaciju” u danima i tjednima oko izbora i ne vjeruju da će se pobjednik objaviti na sam dan glasanja, piše agencija France Presse.
Sjećanje na 6. siječnja 2021., dan kad su pobornici bivšeg republikanskog predsjednika Donalda Trumpa upali na američki Kapitol, središte američke demokracije, i dalje je prisutno u Washingtonu.
„Na mnogo načina naše pripreme za 2024. počele su već 7. siječnja 2021.”, rekao je gradski dužnosnik Christopher Rodriguez.
Washington je bio poprište nasilnih prosvjeda i prije prošlih izbora, kad su se prosvjednici antirasističke inicijative Black Lives Matter 2020. sukobili s policijom.
Trump, treći put predsjednički kandidat, još uvijek nije eksplicitno priznao rezultate prošlih izbora na kojima je izgubio od demokrata Joea Bidena, a neutemeljeno govori i o prijevari i krađi na nadolazećim izborima u utorak.
Dezinformacije
Na samo nekoliko koraka od Bijele kuće radnici su još u petak počeli postavljati drvene daske kako bi zaštitili izloge nekoliko poslovnica. Već nekoliko tjedana tamo stoji sigurnosna barijera koja sprječava put do većine trgova oko predsjedničke rezidencije. Radnici paralelno grade i platformu koja će se koristiti na predsjedničkoj inauguraciji u siječnju.
Ti radovi tradicionalno počinju već u studenome, no 6. siječnja 2021. radnici su morali evakuirati gradilište. Ove godine lokalne vlasti su objavile da su radovi počeli mjesec dana ranije kako bi se osiguralo dovoljno vremena u slučaju nesigurne situacije.
„Razočarana sam jer smo se htjeli fotografirati ispred Bijele kuće”, rekla je jedna turistica u parku Lafayette. Noseći bisernu ogrlicu u čast Kamali Harris, turistica je stigla iz Teksasa radi Ženskog marša u subotu, skupa za prava žena.
Rodriguez je na gradskom vijeću prošli tjedan posebno upozorio na dezinformacije na društvenim mrežama koje bi mogle ugroziti javnu sigurnost u Washingtonu. Svjetski događaji poput sukoba u Gazi dodali su „složenosti” situacije i opasnosti od „političkog nasilja”, rekao je.
Prikaz sile
FBI će oko izbora u američkoj prijestolnici imati zapovjedni centar koji će nadgledati sigurnosnu situaciju, a isto će raditi i sigurnosne službe. Policijske snage samog grada odbile su komentirati način svojih priprema.
Gradonačelnica Muriel Bowser na konferenciji za medije u listopadu rekla je da će washingtonska policija, zadužena i za sigurnost Kongresa ugroženu 6. siječnja, biti „spremna” za izbore.
Čelnica gradske policije Pamela Smith rekla je da zasad nije identificirana nikakva opasnost oko izbora. Naglasila je da će biti dopušteni mirni prosvjedi, no da „neće tolerirati nasilje”.
Najavila je „vidljivu” prisutnost policije u gradu, s četiri tisuće pojačanja 20. siječnja, na dan inauguracije novog predsjednika.
Turisti su se u prošli tjedan divili pogledu s Ellipsea, parka s druge strane Bijele kuće u kojem se Donald Trump obratio svojim pristašama 6. siječnja 2021., prije njihovog upada u Kapitol. “Gledaj sve to oružje”, promrmljao je jedan od njih, pokazujući na agente tajne službe koji su šutke stajali na barikadama.
Scena.ba