Vijeće ministara BiH i dalje ne čini ništa da riješi zavrzlamu oko statusa odbjeglog zamjenika direktora SIPA-e Zorana Galića, tako da je zasada nepoznato hoće li čovjek za kojim je raspisana crvena interpolova tjeralica biti smijenjen ili umirovljen sa svim beneficijama.
Vlada Federacije i dalje ne vuče nikakve konkretne poteze po pitanju slučaja ‘Zornić i Zeljko’, nedavno uhićenih šefova Operatora Terminala, koji se sumnjiče za ozbiljan kriminal u tom javnom poduzeću.
Naime, Vlada FBiH odbija razriješiti direktora i zamjenika Operatora Terminala Federacije iako su obojici izrečene mjere zabrane obavljanja direktorske dužnosti. To znači da ovim federalnim poduzećem u ovom trenutku ne upravlja nitko, odnosno da ne postoji osoba koja je ima ovlaštenje da rukovodi Terminalima. Prema informacijama koje je objavio portal Istraga.ba, razrješenju direktora Hermedina Zornića protive se ministri Ramo Isak i Vojin Mijatović, dok su protiv razrješenja zamjenika Slavena Zeljka ministri iz HDZ-a BiH.
Podsjetimo, Slavenu Zeljko prekjučer je zapaljen automobil u središtu Mostara. Počinitelji zasada nisu otkriveni, a javnost nagađa da je nekadašnjem šefu mostarskog HDZ-a BiH na taj način poslano upozorenje i poruka da ‘šuti’ pred istražiteljima.
Ovome dodajmo i da je predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara, visoki kadar HDZ-a BiH Dragana Čovića, pomilovala čovjeka koji je osuđen jer je pijan skrivio prometnu nesreću u kojoj su život izgubile dvije mlade osobe, kao i osobu koja je osuđena za zloupotrebu položaja u ZZO-u ZDŽ-a… Nije ona jedina, pomilovanja su rak rana koja postoji još od samostalnosti BiH. Na slobodu su puštane čak i ubojice.
Politika i kriminal
Kada se sve ovo zajedno sagleda vrlo lako se može donijeti zaključak da vlasti Bosne i Hercegovine štite kriminalce, ili im u najmanju ruku ‘ne odmažu’.
Nije uopće tajna da u BiH na različitim razinama vlasti postoji snažna sprega politike i kriminala. To se jasno vidi i iz slučajeva koji su dosad pokrenuti raspakiranjem sky aplikacije koja je iznjedrila nekoliko uhićenja istaknutih političkih dužnosnika, koji su povezani s narko kartelima i služili su im kao perači prljavog novca.
Također, američka administracija jasno je prokazala pojedini bh lidere i uputila oštre strelice prema njima. Najviše prema Miloradu Dodiku, koji je i stavljen na ‘crnu listu’ zajedno s članovima obitelji i povezanim firmama preko kojih je, kako tvrde Amerikanci, izvlačio novac, a potom i prema Draganu Čoviću, koji nije na ‘crnoj listi’, ali je na ozbiljnom putu prema njoj. barem su takve ‘prognoze’. Mnogima je nejasno zbog čega lider HDZ-a BiH već nije na ‘crnoj listi’, s obzirom da i u njegovom ‘opusu’ ima puno sličnosti s Dodikom, ali na to pitanje je teško dati ispravan odgovor.
Bakir Izetbegović je uklonjen iz vlasti, a njegovi najbliži kadrovi su pod raznim optužnicama i presudama. Očekuje se još slučajeva u nadolazećem razdoblju.
Mafija ima državu
Iako su šefovima državne i federalne vlasti puna usta borbe protiv korupcije navedeni slučajevi šalju jasnu poruku građanima da našom zemljom ipak upravlja kriminal, te da šala ‘da sve države imaju mafiju, a da samo u BiH mafija ima državu’ u biti nije šala, već istina.
Kako drugačije shvatiti činjenicu da Vijeće ministara ozbiljno razmatra opciju da bjeguncu pred pravosuđem omogući visoku mirovinu i otpremninu?
Imamo i slučaj Vahidina Munjića, donedavnog v.d. direktora FUP-a, koji je osumnjičen u istrazi organiziranog kriminala u akciji ‘Black Tie 2’. Naime, Vlada FBiH je proširila ovlasti federalnog ministra unutarnjih poslova Rame Isaka, a on je to iskoristio da Vahidina Munjića zadrži na čelu FUP-a kroz preraspodjelu radnog mjesta, s čime je suglasan i ostatak Vlade.
Podsjetimo, nakon što je Sud BiH odlučio da ne postoji osnovana sumnja Tužiteljstva BiH da su prvi čovjek FUP-a Vahidin Munjić i šef specijalne jedinice FUP-a Mustafa Selmanović počinili krivična djela zbog kojih bi im bio određen pritvor, upriličen je svečani doček za njih dvojicu.
Na ovaj postupak reagiralo je Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država u BiH, koje je bilo šokirano činjenicom da je ministar Isak dočekao spomenuti osumnjičeni dvojac.
-Šokantno je da ministar unutarnjih poslova FBiH, koji je zadužen za očuvanje vladavine prava, slavi povratak na posao visokih dužnosnika Uprave policije FBiH koji su uhićeni, terete se i pod istragom su za teška kaznena djela. Ovi policijski službenici imaju pravo na svoj dan na sudu kako bi se obranili od bilo kakvih optužbi, ali optužbe protiv njih nisu nešto za slavlje. Niko nije iznad zakona. Povjerenje javnosti je poljuljano kad god se službenici za provođenje zakona, tužiteljstvo ili sudstvo optuže za njegovo kršenje. Nije u skladu s opredjeljenjem za vladavinu prava da Ministarstvo unutarnjih poslova FBiH omogući povratak na posao policijskim službenicima protiv kojih se vodi istraga zbog zlouporabe položaja. Javni dužnosnici protiv kojih se vodi istraga zbog zloupotrebe položaja trebaju biti suspendirani do okončanja istrage, naveli su tada iz Veleposlanstva SAD-a u BiH.
Očito, Vladu FBiH nije briga za mišljenje američkog veleposlanstva, te je ‘ispod žita’ provukla nova pravila kojima je omogućila Munjiću daljnje upravljanje FUP-om.
Da. L.
Razmjena kriminalaca
A da ne govorimo o ‘razmjeni’ kriminalaca i osoba optuženih ili osuđenih za ratne zločine ili kriminal… Samo u BiH osuđeni Zdravko Mamić i njegov brat Zoran mogu biti biznismeni kojima lokalne vlasti daju zemljište za izgradnju solara koje će im donijeti nove milijune, u Tursku su pobjegli Sakib Mahmuljin (osuđen za ratne zločine) i Fikret Pljevljak, koji je pod sumnjom za sudjelovanje u ratnim zločinima. Ovo su samo neki od svježijih primjera. To sve govori o dubokoj državi i sustavu koji svojim namjernim nečinjenjem potiče i ohrabruje ovakve radnje.
Scena.ba