Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna pale više od 3 posto, nakon dva tjedna rasta, jer se krajem godine očekuje povećanje proizvodnje OPEC-a, a trgovci nisu sigurni da će do tada potražnja značajnije porasti.
Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna pala 3,5 posto, na 71,89 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 5,2 posto, na 68,18 dolara.
Pad cijena ponajviše je posljedica vijesti da Saudijska Arabija namjerava odustati od ciljane cijene barela od 100 dolara i povećati proizvodnju u prosincu kako bi povećala svoj tržišni udio.
Rijad je u više navrata demantirao da cilja određenu cijenu, a izvori u Organizaciji zemalja-izvoznica nafte (OPEC) poručuju da plan o povećanju proizvodnje ne predstavlja odmak od službene politike grupe.
Sukob u Libiji
Još ljetos OPEC i saveznici tog kartela najavili su da će od prosinca povećati proizvodnju za 180 tisuća barela dnevno.
Negativno je na cijene utjecala i vijest da su sukobljene strane u Libiji potpisale sporazum kojim je riješen spor oko središnje banke i kontroli prihoda od nafte, što bi moglo značiti da će se izvoz nafte normalizirati.
Zbog tog sukoba, naime, libijski je izvoz u rujnu spao na samo 400 tisuća barela dnevno, dok je prije sukoba iznosio više od milijun barela dnevno.
Očekuje se povećanje ponude
Kako se očekuje povećanje ponude, cijene nafte nisu porasle ni nakon vijesti o novim monetarnim i fiskalnim poticajnim mjerama kineskih vlasti, najvećim od pandemije.
Tako su vlasti smanjile kamatne stope i stope izdvajanja obvezne rezerve banaka kako bi potaknule kreditiranje. U tom cilju najavile su i ubrizgavanje izdašnih sredstava u državne banke.
Te bi mjere trebale ubrzati rast kineskog gospodarstva, najvećeg svjetskog uvoznika nafte.
„Unatoč agresivnim poticajnim mjerama u Kini, zabrinutosti zbog OPEC-ovog plana povećanja proizvodnje pritisnule su cijene nafte”, pišu analitičari tvrtke Aegis Hedging u osvrtu na situaciju na tržištu.
Japanski Nikkei indeks pao, kineske burze porasle
Na kineskim su burzama cijene dionica u ponedjeljak snažno porasle, nastavljajući uzlet od prošloga tjedna, dok je japanski Nikkei indeks oštro pao jer se ulagači plaše zaoštravanja monetarne politike.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 6,30 sati u plusu 0,3 posto, nakon što je prošloga tjedna skočio oko 6 posto.
Jutros je japanski Nikkei indeks potonuo 4,6 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji pale 0,8 posto. U Australiji, Hong Kongu i Šangaju porasle su, pak, između 0,8 i 5,7 posto.
Kineske burze rastu deveti dan zaredom jer i dalje traje euforija, koju je prošloga tjedna potaknula najava novih monetarnih i fiskalnih poticajnih mjera, najvećih od pandemije, kako bi se ubrzao rast gospodarstva.
U nedjelju je, pak, kineska središnja banka izvijestila da je poručila bankama da smanje kamate na hipotekarne kredite na postojeće stanove, što je dio politika usmjerenih na suzbijanje krize na tržištu nekretnina.
Zbog toga su kineski burzovni indeksi i jutros snažno porasli, nakon što su prošloga tjedna skočili između 13 i 16 posto, što je za burzu u Šangaju bio najveći tjedni dobitak od 2008. godine, a za burzu u Hong Hongu od 1998.
S druge strane, japanski Nikkei indeks jutros je oštro pao jer se ulagači plaše da će japanska središnja banka uskoro dodatno zaoštriti monetarnu politiku.
I dosad su postojale špekulacije o tome jer inflacija u Japanu već mjesecima raste, no te su špekulacije dodatno ojačale nakon što je bivši ministar obrane Shigeru Ishiba u petak pobijedio na izborima za čelnika vladajuće Liberalne demokratske stranke (LDP).
Ishiba je na putu da postane novi premijer Japana, a poznat je, među ostalim, po tome što je veliki kritičar donedavnih monetarnih poticaja, pa je nedavno poručio da je središnja banka sa zaoštravanjem monetarne politike na dobrom putu.
Dolar oslabio u odnosu na euro
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta nepromijenjena u odnosu na petak.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 100,40 bodova, kao i u petak navečer.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao sa 142,20 na 142,45 jena.
No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1167 dolara, dok je u petak navečer iznosila 1,1162 dolara.
Scena.ba