‘Portir je trebao uzeti službenu iskaznicu i spriječiti ulazak Palavrić u Ustavni sud!’
Kada je prije nekoliko mjeseci preuzimala vrlo osjetljivu poziciju predsjednice Ustavnog suda BiH Seada Palavrić je upozorila kako je presudna misija tog Suda očuvanje Ustava BiH.
Mnogi su u našoj krhkoj demokratskoj državi nasrtali na ustavni poredak, ali je Ustavni sud redovito nekako uspijevao odbiti te agresije koje su uglavnom dolazile iz “nestašne” RS. Biološki je sat nemilosrdan, gospođa Palavrić, inače nekadašnja potpredsjednica SDA, je ovih dana napunila 70 godina života. Zdravlje je dobro služi, djeluje ohrabrujuće vitalno, ali po Ustavu BiH ona od dana kada je napunila kritičnu profesionalnu dobnu granicu, više ne bi mogla biti niti predsjednica, a niti sutkinja Ustavnog suda BiH.
U praksi, da se ta odredba silom prilika ispoštovala, Ustavni sud BiH, koji ionako radi u skrnavljenom sastavu, bi bio definitivno blokiran. Država bi dakle ostala paralizirana bez “čuvara i zaštitnika” Ustava.
Napadi iz RS-a
Tu su zamku prepoznali još početkom godine suci i stručno osoblje u Ustavnom sudu BiH pa su blagovremeno promijenili svoj Pravilnika i time prokrčili “usko grlo” i omogućili da suci u Ustavnom sudu BiH ostanu raditi sve do izbora njihovih nasljednika.
U pravnu klopku je Ustavni sud mogao upasti nakon što se sudac Zlatko Knežević, pod pritiskom Dodikovog okrutnog režima, ali i svoje lojalnosti i labavom karakteru naglo povukao iz Ustavnog suda BiH.
Prije toga su u mirovinu otišli suci Mato Tadić i Miodrag Simović i prijetio je totalni raspad Suda, ali i kolaps ustavnog poretka. Dakle, po Pravilniku predsjednica Ustavnog suda BiH Seada Palavrić je ‘ustavna predsjednica’, međutim tako ne misle političke i pravne falange iz RS-a.
Oni ne dvoje, Ustavni sud je odavno neustavan, jer u njemu ne stoluje dvoje sudaca iz RS-a, dok je “umirovljenica” Palavrić apsolutno neustavna predsjednica tog “neustavnog Suda”.
-Da je BiH država, u ponedjeljak bi portir u Ustavnom sudu BiH zaustavio gospođu Palavrić, oduzeo joj službenu iskaznicu i pitao je `kod koga ide?`, žustro je iznio svoje emocije i viđenje mučne situacije Ognjen Tadić, savjetnik Milorada Dodika i nepotvrđeni kandidat baš za suca Ustavnog suda BiH. Sječe granu s koje je mogao ugodno živjeti.
Blokade
Iz Ustavnog suda još nema reakcija na burne objede iz RS-a. Poznato je da je i Venecijanska komisija, u kojoj državu BiH zastupa Zlatko Knežević, bivši sudac Ustavnog suda BiH dala pozitivno mišljenje na izmjene Pravilnika i deblokadu Ustavnog suda BiH.
Za Kneževića je dakle država BiH neupitna, dok je ona za Tadića i Dodikove pristaše odavno mrtva.
-Palavrićevu, naravno, nije briga što od danas, osim činjenice da krnji Ustavni sud BiH već dugo nema puni sastav neophodan za vršenje ustavnih nadležnosti, nastupa još jedan razlog zbog koga je njegovo djelovanje neustavno, a to je sudjelovanje sutkinje kojoj je istekao mandat u radu Ustavnog suda BiH, ogorčen je Tadić.
Podsjećamo, sutkinja krnjeg Ustavnog suda BiH Seada Palavrić u ponedjeljak je napunila 70 godina, što je, prema odredbama Ustava BiH, gornja granica za umirovljenje sudaca u ovom sudu.
Odranije u Ustavnom sudu BiH nema predstavnika Republike Srpske. Mogli su u Narodnoj skupštini glatko izabrati njihove zamjene, međutim, predsjednik RS-a Milorad Dodik ne želi popuniti Ustavni sud sve dok u njemu “pravdu dijele” tri strana suca. On ultimativno želi da oni napuste Ustani sud BiH.
Nedavno je u tom kontekstu iz RS-a u Parlament BiH upućen Prijedlog novog zakona o Ustavnom sudu BiH. Zbog protivljenja bošnjačkih stranaka, a takve signale je poslao i Dragan Čović šef HDZ-a BiH, taj dokument će biti odbačen. Za očekivati je i novi Prijedlog, međutim, nema dobre političke volje da se izglasa odlazak stranih sudaca iz Ustavnog suda, pa dakle shodno tomu niti popune Ustavnog suda sucima iz RS-a.
Godine
Ali, upravo zbog toga izmijenjeni Pravilnik ima svoju prevažnu težinu. Ustavni sud BiH krajem svibnja donio odluku da sudac kojem istekne mandat, odnosno napuni 70 godina može vršiti dužnost sve dok nadležni organ ne izabere novog suca i dok novoizabrani sudac ne preuzme dužnost.
Vjerojatno je nepopravljivi propust što takve odredbe nema već u Ustavu BiH, kao što recimo ima u Ustavu Republike Hrvatske. Tamo sucima traju mandati sve do izbora novih sudaca. Tu odluku u Ustavnom sudu BiH obrazložili su na način da je Venecijanska komisija u ožujku ove godine dala mišljenje prema kojem suci i nakon 70 godina mogu obavljati dužnost, iako Ustav BiH jasno propisuje da sucu prestaje mandat kada napuni 70 godina života.
-Venecijanska komisija s obzirom na fundamentalni ustavni princip funkcionalnog Ustavnog suda, zaključuje da dozvoljavanje postojećim sucima da služe i nakon navršenih 70 godina života, sve do imenovanja novih sudaca, ne bi bilo suprotno članu VI/1. c) Ustava BiH, te da bi u slučaju da mandat postojećim sucima bude produžen, rad Ustavnog suda bio u skladu sa Ustavom shodno tome legitiman. Uzevši u obzir status Pravila Ustavnog suda u hijerarhiji normi, takva mogućnost bi mogla i morala biti predviđena Pravilima, piše u mišljenju Venecijanske komisije.
Parlament FBiH je ovih dana, s neobjašnjivim zakašnjenjem, pokrenuo procedure izbora nasljednika Seade Palavrić. Na taj način će zaustaviti “ispiranje” njezinim imenom iz RS-a.
U ladicama Ustavnog suda se “kiseli” šokantnih oko 8 tisuća predmeta. Među njima su i sudbine na tisuće ljudi iz RS-a koji su svojim žalbama oživjeli nadu u ispunjenje pravde. Nažalost, mnogi će platiti cijenu zbog bahatog, otuđenog, ponašanja Milorada Dodik i bojkota popune Ustavnog suda BiH.
Scena.ba