Postupak protiv dvije djevojčice (12,13) koje su s više od 70 uboda nožem ubile svoju 12-godišnju prijateljicu Luise Frisch u Freudenbergu u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji u ožujku ove godine, uskoro će biti obustavljen.
– Za policiju i tužitelje, slučaj je sada gotov. Postupak protiv dvije počiniteljice (12,13), uskoro će biti obustavljen, rekao je glasnogovornik javnog tužitelja u Siegenu.
Budući da djevojke još nisu punoljetne, neće biti optužnice, a samim time ni suđenja ni presude.
Ipak život dviju djevojčica je potpuno drugačiji od kada su počinile užasan zločin.
– Osumnjičene djevojčice su još uvijek u terapeutskim ustanovama, te su podvrgnute obveznom školovanju. Nakon što sudski postupak bude obustavljen mogu se vratiti u svoje domove, no pitanje je hoće li ikad više ponovno živjeti u Freudenbergu, rekla je glasnogovornica okruga Siegen-Wittgenstein.
Gradonačelnica Freudenberga Nicole Reschke je kazala kako su stanovnici pronašli način da nastave dalje, maturanti su proslavili uručenje svjedodžbi, okolna mjesta svoje obljetnice, ali je Luiseina smrt uvijek tema čak i turistima koji u grad dolaze kako bi se divili pogledu na poznatu drvenu kulisu starog grada.
Često se postavlja pitanje kakav je život u Freudenbergu nakon tako jezivog zločina. Svećenik Thomas Ijewski, koji je bio uz Luiseinu obitelj nakon zločina i održao javnu misu zadušnicu, zna kako ljudi u Freudenbergu razmišljaju.
– Nema mržnje prema obiteljima počiniteljica. Zajednica ih neće odbaciti, rekao je za lokalne novine.
Mnogima je još uvijek neshvatljiva činjenica da dvije maloljetne djevojke ubiju vlastitu prijateljicu. U tom kontekstu postoji i zastrašujuća statistika koja pokazuje da su nasilja među mladima, a posebno djecom, porasla u neuobičajeno visokoj mjeri.
U 2022. policija u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji istraživala je gotovo 21.000 osumnjičene djece mlađe od 14 godina. Riječ je o brzom porastu od 41,1 posto unutar jedne godine, dok je razvoj u drugim dobnim skupinama bio daleko manje upečatljiv. Ministarstvo unutarnjih poslova piše da je porast posebno nasilnih zločina “značajan”.
Zlostavljanje i društvene mreže često igraju veliku ulogu u nasilju među djecom i mladima. – Psihičko nasilje u digitalnom prostoru postalo je raširena pojava, posebice među mladima, priopćili su u policiji, prenosi Fenix-magazin.de.
Scena.ba