Azbest, poznati kancerogen, bio je široko korišten tijekom 20. stoljeća u raznim industrijama – od građevinskog materijala i kočionih obloga do umjetnog snijega na filmskim setovima, uključujući “Čarobnjaka iz Oza” i “Bijeli Božić”. No, njegova opasnost postala je jasna tek u 1960-ima, kada je potvrđena veza između izloženosti azbestu i mezotelioma, neizlječivog raka koji primarno pogađa pluća, ali i trbušnu šupljinu te srce.
Azbest je u Ujedinjenom Kraljevstvu zabranjen 1999. godine, no posljedice njegove uporabe osjete se i danas. Izloženost azbestu odgovorna je za 80% slučajeva mezotelioma, čiji razvoj može trajati 30 do 50 godina nakon inicijalne izloženosti.
Kako azbest uzrokuje mezoteliom?
Azbest nije samo jedan mineral, već grupa od šest vlaknastih minerala, uključujući krizotil (bijeli azbest), amozit (smeđi azbest) i krokidolit (plavi azbest). Ti minerali imaju vlaknastu strukturu koja, poput užeta, može pucati na manje niti, stvarajući čestice koje lako postaju prašina.
Prilikom udisanja, te čestice ulaze u pluća i dolaze do mezotelija – tkivne opne koja oblaže pluća, trbuh i srce. Imunološki sustav pokušava ukloniti azbest, ali zbog njegove otpornosti na razgradnju dolazi do kronične upale i oštećenja tkiva, što na kraju može izazvati rak mezotelija.
Azbest u kozmetici: Skriveni rizik
Iako ne postoje dokazi da je azbest namjerno korišten u kozmetici, postoji rizik od kontaminacije azbestom u talku – uobičajenom sastojku mnogih kozmetičkih proizvoda poput pudera za lice, sjenila i rumenila. Talk je popularan zbog svojih svojstava upijanja vlage i sprječavanja grudanja.
Međutim, talk i azbest nastaju u sličnim geološkim uvjetima i dijele slične kemijske elemente, poput silicija, magnezija i kisika. Zbog toga talk često sadrži tragove azbesta, od mikroskopskih količina do većih nakupina.
Šokantni nalazi istraživanja
Prema istrazi BBC-a iz 2024. godine, testirani su uzorci osam komercijalnih kozmetičkih proizvoda koji sadrže talk. Dva uzorka pokazala su tragove azbesta. Iako talc industrija koristi tehniku rendgenske difrakcije za testiranje proizvoda na prisutnost azbesta, ta metoda nije dovoljno osjetljiva, pa kontaminacija često ostaje nezabilježena.
Primjena kozmetičkih pudera povećava rizik od udisanja čestica, osobito onih koji sadrže asbestiformna vlakna, čime se povećava vjerojatnost razvoja mezotelioma.
[Foto: Pexels ]
Poziv na svijest i regulaciju
Unatoč višedesetljetnim istraživanjima i upozorenjima, talk industrija se opire strožoj regulaciji, piše Science Alert. Godišnje se iskopava oko 7,3 milijuna tona talka, a informacije o potencijalnim opasnostima rijetko se dijele s potrošačima.
Stručnjaci upozoravaju da je potrebno osigurati veću transparentnost i informirati potrošače o rizicima upotrebe talk-baziranih proizvoda, sličnim kampanjama svijesti kakve postoje za pušenje.
Ako se talk u kozmetici ne testira rigorozno, opasnost od azbestom uzrokovanog mezotelioma ostat će stvarna prijetnja, osobito za one koji redovito koriste takve proizvode.
Dokazano je da izloženost azbestu može imati smrtonosne posljedice, a rizik od kontaminacije u talku ne smije se zanemariti. Veća kontrola i informiranost ključni su za zaštitu zdravlja potrošača i smanjenje potencijalnih opasnosti koje skrivaju svakodnevni kozmetički proizvodi.