Američko Središnje zapovjedništvo (CENTCOM) priopćilo je kako su američke snage izvele nove napade na više ciljeva u Iranu, dan nakon što su već gađale iranske položaje kao odgovor na napad dronom na teretni brod u Hormuškom tjesnacu.
CENTCOM je naveo da su subotnji udari bili “izravan odgovor na nastavak iranske agresije protiv komercijalnog brodarstva”.
Prema navodima američke vojske, mete su bile iranska vojna nadzorna infrastruktura, komunikacijski sustavi, položaji protuzračne obrane, skladišta dronova i kapaciteti za postavljanje mina.
Možda će doći trenutak
Predsjednik Donald Trump je poručio kako SAD imaju prednost te zaprijetio novom eskalacijom ako Iran nastavi s napadima.
“Možda će doći trenutak kada više nećemo moći biti razumni i kada ćemo biti prisiljeni vojno završiti posao koji smo vrlo uspješno započeli”, napisao je Trump na Truth Socialu nakon subotnjih napada.
“Ako se to dogodi, Islamska Republika Iran više neće postojati”, rekao je.
Iran poručio da sam kontrolira Hormuški tjesnac narednih 30 dana
Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi izjavio je tijekom posjeta Iraku kako Hormuški tjesnac ostaje pod potpunom kontrolom Irana tijekom narednih 30 dana.
Kazao je da je iračkog kolegu izvijestio o “najnovijim ishodima rata nametnutog Iranu”, kao i o razvoju događaja u vezi s memorandumom o razumijevanju koji su potpisali Iran i Sjedinjene Američke Države.
Rat za tjesnac
“Hormuški tjesnac ostaje pod potpunim nadzorom i upravljanjem Irana tijekom narednih 30 dana, a nakon što se uklone sve prepreke, puni kapacitet plovnog puta bit će obnovljen. Na tome radimo”, rekao je Araghchi.
Dodao je da je ta odgovornost isključivo na Islamskoj Republici Iran.
“Ne postoji nijedna druga strana ili država u tom pogledu. To je potpuno jasno prema memorandumu o razumijevanju”, poručio je.
Araghchi je upozorio da bi svaka intervencija ili jednostrani potez mogli dodatno pogoršati situaciju i odgoditi ponovno potpuno otvaranje tjesnaca.
“Svaka intervencija ili jednostrana akcija dovest će do pogoršanja situacije i odgoditi ponovno otvaranje tjesnaca”, rekao je iranski ministar.
Scena.ba





