Zakon o unutarnjoj trgovini objavljen je u četvrtak u Službenim novinama Federacije BiH nakon što je nedavno usvojen u Parlamentu FBiH. Primjena Zakona o unutarnjoj trgovini počinje 14. studenoga, a prva neradna nedjelja za radnike u trgovinama je 17. studenoga.
Službeno potvrđeno
Federalni ministar trgovine Amir Hasičević održao je u petak sastanak s v. d. direktora Federalne uprave za inspekcijske poslove Ivanom Prvulović i predstavnicima Udruge poslodavaca FBiH u povodu primjene Zakona o unutarnjoj trgovini. Nakon sastanka održana je konferencija za medije na kojoj je službeno potvrđen datum početka primjene zakona. – Usuglasili smo da će 17. studenoga biti prva neradna nedjelja u Federaciji, gdje će radnici moći imati taj dan kao neradni i provesti ga sa svojim obiteljima. Nekako je to obilježilo ovaj zakon, bilo je dvojbi kad će se primjenjivati. Sad smo to usuglasili, to je ta prva neradna nedjelja nakon stupanja na snagu Zakona o unutarnjoj trgovini – rekao je ministar Hasičević. Istaknuo je kako ne očekuje da će ta mjera dovesti do porasta broja dragstora u Federaciji BiH i drugih zloupotreba. Dodao je kako su istraživanja pokazala da se navike potrošača prilagode u roku tri do četiri tjedna od početka primjene takve mjere i da ne dolazi do pada prometa trgovaca. Odgovarajući na pitanja novinara o tome kako će se to odraziti na trgovačke centre i ugostitelje, Hasičević je istaknuo: – Nismo u ovom zakonu obuhvatili ugostitelje, trgovački centri su registrirani kao objekti za iznajmljivanje, tako da trgovački centar kao centar nije obuhvaćen i u okviru njega moći će raditi sve one djelatnosti koje nisu registrirane kao trgovačke. Ministar Hasičević je, odgovarajući na novinarsko pitanje, naveo da teoretski postoji mogućnost da poslodavci nedjeljom pozovu radnike na posao zbog inventura ili drugih izvanrednih poslova, ali da se u praksi to ne događa. Istaknuo je da radnici i trgovina jedva čekaju primjenu neradne nedjelje. V. d. direktora Prvulović naglasila je da će inspekcija vršiti nadzor nad provođenjem mjere novog Zakona o unutarnjoj trgovini te da su kazne za njezino kršenje od 2000 do 15.000 KM.
Izuzeti iz zakona
Predsjednik Udruge poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović rekao je da bi model suradnje koji imaju s Federalnim ministarstvom trgovine trebalo primijeniti i na druga ministarstva jer su uspjeli doći do prilično optimalnog rješenja. Član Udruge poslodavaca i direktor kompanije Penny plus Almedin Kadrić rekao je da je zakon usklađen s EU normama. Također je istaknuto kako je najbitnija stvar ovog zakona da će se konačno stati ukraj sivoj ekonomiji. Bitno je naglasiti da će biti usvojeno nekoliko podzakonskih akata, za čiju će primjenu i prilagodbu biti ostavljeno razdoblje od šest mjeseci od dana donošenja. Podsjetimo, zakonom je definirana zabrana rada trgovina nedjeljom, odnosno naznačeno je da nedjeljom i u dane praznika mogu raditi cvjećarnice, pekarnice, suvenirnice, objekti tradicionalnih i starih obrta. Zabrana rada nedjeljom ne odnosi se na prodajne objekte koji se nalaze unutar ili su dio cjeline željezničkih i autobusnih kolodvora, zračnih luka, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijalizirane trgovine u vezi s prodajom na grobljima. Neradna nedjelja ne primjenjuje se na dragstor čije je radno vrijeme 24 sata svaki dan. Novim zakonom detaljno se uređuje i internetska prodaja, imajući u vidu njezin sve veći udio u ukupnom maloprodajnom prometu.
Scena.ba