Kineska tvrtka DeepSeek najavila je da će od sljedećeg tjedna javno objaviti kodove i podatke iz svojih 5 repozitorija.
DeepSeek, osnovan prije manje od dvije godine, već se istaknuo svojim AI modelima koji su postigli dobre rezultate na testiranjima. Odluka tvrtke da objavi pet svojih repozitorija kao otvoreni kod predstavlja drugačiji pristup od konkurenata poput OpenAI-ja i Anthropica, koji čuvaju svoj izvorni kod.
“Mi smo mali tim koji istražuje opću umjetnu inteligenciju. Od idućeg tjedna objavljujemo 5 repozitorija kao otvoreni kod, dijeleći naš mali, ali iskren napredak s potpunom transparentnošću,” poručili su iz DeepSeeka na svojem X profilu.
Razlika između pristupa Mete i DeepSeeka
Ključna razlika između pristupa Mete i DeepSeeka open source AI modelima leži u stupnju otvorenosti. Meta je učinila svoje modele poput Llame javno dostupnima za pregled i korištenje, ali, kako najavljuje, DeepSeek ide korak dalje i nudi potpuno otvoren pristup. To uključuje objavljivanje izvornog koda, tehničke dokumentacije i detaljnih informacija o procesu razvoja, omogućujući slobodno preuzimanje, modificiranje i redistribuciju modela bez ograničenja. Značaj ovog pristupa očituje se u činjenici da DeepSeekovi modeli pokazuju performanse usporedive s vodećim zatvorenim modelima, istovremeno potičući širu suradnju i inovacije u AI zajednici.
Ovakva strategija mogla bi naprednu AI tehnologiju približiti manjim tvrtkama, startupovima i samostalnim programerima. Richard Robinson, izvršni direktor Robin AI-ja, komentirao je: “Ovo je odlična vijest za tvrtke poput naše koje se bave primjenom ovih modela u rješavanju stvarnih poslovnih izazova.”
Dio tehnološkog nadmetanja između SAD-a i Kine
DeepSeekov potez također utječe na tehnološko nadmetanje između SAD-a i Kine. Dijeljenjem svojih resursa, tvrtka omogućuje širu primjenu svoje tehnologije, što je izazvalo sigurnosna pitanja među vladama širom svijeta. DeepSeekov pristup već utječe na druge tvrtke u ovom sektoru. Kineski tehnološki div Baidu usvojio je pristup otvorenog koda nakon DeepSeekovog uspjeha. Strategija ovog startupa također predstavlja izazov poslovnim modelima američkih AI tvrtki, koje su privukle ogromna ulaganja na temelju očekivanih budućih zarada.
Iako DeepSeekova inicijativa može ubrzati inovacije, otvara pitanja o privatnosti i sigurnosti podataka. Način na koji tvrtka čuva podatke i činjenica da se korisnički podaci pohranjuju na serverima u Kini izazvali su zabrinutost stručnjaka. Nekoliko organizacija, uključujući NASA-u, američku mornaricu te vlade Tajvana i Italije, zabranilo je korištenje DeepSeeka zbog tih strahova.
Što stoji iza DeepSeekove odluke?
DeepSeekov potez otvaranja koda mogao bi se tumačiti kao strateški potez u tehnološkom nadmetanju s Amerikom. Objavom svojih repozitorija kao otvoreni kod, DeepSeek potencijalno smanjuje tržišnu vrijednost američkih konkurenata poput OpenAI-ja i Anthropica, koji se oslanjaju na zatvoreni kod kao temelj svojih poslovnih modela. Iako nema čvrstih dokaza o izravnom utjecaju kineske vlade na ovu odluku, ovakav potez uklapa se u širu kinesku strategiju postizanja tehnološke neovisnosti i vodstva u području umjetne inteligencije. Kineski pristup razvoju tehnologije često balansira između tržišnog natjecanja i državnih interesa, a otvoreni kod može poslužiti kao alat za brže stizanje zapadnih konkurenata.
Dugoročno. moguća pomjena u moći u AI industriji
Na kineskom tržištu, DeepSeekov potez vjerojatno će potaknuti domaće inovacije omogućavanjem manjim tvrtkama da pristupe naprednoj tehnologiji, ubrzati primjenu AI rješenja u raznim industrijama i ojačati kineski tehnološki ekosustav. Činjenica da je Baidu već krenuo sličnim putem pokazuje da bi otvoreni kod mogao postati prevladavajuća strategija među kineskim AI igračima.
Dugoročno gledano, ova strategija mogla bi promijeniti globalnu raspodjelu moći u AI industriji demokratizacijom pristupa tehnologiji i potencijalno potaknuti više kineskih tvrtki da preuzmu vodeće uloge na svjetskoj sceni. Istodobno, dovodi u pitanje održivost poslovnih modela temeljenih na vlasničkom kodu i mogla bi značajno ubrzati inovacijski ciklus u cijelom sektoru