Prema Zakonu o sukobu interesa u organima vlasti u FBiH, koji je na snazi, federalni ministar trgovine Amir Hasičević (Naša stranka), koji je osnivač i vlasnik društva za reviziju „Hasičević“ d.o.o. u sukobu je interesa, objavio je portal Fokus.
Kako saznaje Fokus, došlo je do kršenja navedenog zakona budući da je ovo poduzeće od lipnja do kraja 2023. godine poslovalo s javnim institucijama u iznosu od 22.500 KM.
Lukavac, Tuzla, Gračanica
Prema članu 6. Zakona o sukobu interesa u organima vlasti u FBiH, izabrani dužnosnici ili nositelji izvršnih funkcija ne mogu biti članovi skupštine, nadzornog odbora, uprave ili menadžmenta niti biti u svojstvu ovlaštenog lica bilo kog privatnog poduzeća koje sklapa ugovore vrijednosti veće od 5.000 KM godišnje s organima koji se financiraju iz budžeta na bilo kom nivou vlasti.
A prema podacima Portala javnih nabavki društvo “Hasičević” 12. lipnja prošle godine sklopilo je direktan sporazum s Domom zdravlja Gračanica u iznosu od 6.000 KM. S Gradom Lukavac je 23. lipnja sklopilo direktni sporazum u istom iznosu, dok je s Domom zdravlja Lukavac 28. kolovoza zaključilo sporazum u iznosu od 4.000 KM.
Nadalje, s Radiotelevizijom Tuzlanskog kantona 7. rujna sklopljen je direktni sporazum od 4.000 KM, dok je u prosincu s Kantonalnom agencijom za privatizaciju TK sklopljen sporazum vrijedan 2.500 KM.
Hasičević je za federalnog ministra jednako kao i kommpletna Vlada FBiH imenovan 28. travnja 2023. Od tog datuma pa do kraja godine, kako smo naveli, njegovo poduzeće je s javnim institucijama poslovalo u iznosu od 22.500 KM, dakle više od u zakonu propisanog iznosa od 5.000 KM.
Povučen nacrt zakona
Međutim, u Federaciji se ovaj zakon ne primjenjuje jer sukob interesa u ovom entitetu nema tko da sankcionira. Naime, nikada nije određeno tijelo koje bi primjenjivalo ovaj federalni zakon, nakon što je došlo do izmjena državnog zakona, kada je tu nadležnost izgubilo Središnje izborno povjerenstvo (SIP).
Damjan Ožegović iz Transparency International BiH u izjavi za Fokus podsjetio je na situaciju od prije dvije godine kada je tadašnja Vlada FBiH konačno uputila Nacrt zakona o sukobu interesa u proceduru, a koji je, kaže, bio na tragu onoga što su predlagale međunarodne organizacije. No, dodaje, da je vrlo brzo povučen iz procedure, nakon što je formirana nova Vlada FBiH.
-Međutim, iako ne postoji nadležno tijelo, nositelji izvršnih funkcija uopće ne uzimaju u obzir činjenicu da je Zakon ipak i dalje na snazi, i da je svako ovo postupanje suprotno zakonu – i dalje nezakonito, iako se trenutno ne može sankcionirati, zaključio je Ožegović, piše Fokus.
Scena.ba