Znanstvenici ističu da su neki od aktualnih zdravstvenih trendova, naveliko hvaljenih na društvenim mrežama, posve beskorisni, a potencijalno i štetni.
Svake godine pojavi se barem jedan trend u njezi kože, mršavljenju ili općenitom pokušaju poboljšanja zdravlja te postane toliko popularan da u njemu mnogi vide spas za sve. No oni su vrlo rijetko dokazani, a koliko mogu biti štetni, sazna se često kada je već prekasno za to.
Od toga da ćete se riješiti svih problema sa zubima mućkanjem jestivih ulja u ustima do čišćenja lica pomoću flastera; ove godine neki su trendovi stekli veliku popularnost – neopravdano.
Naime stručnjaci su za New York Timesrazotkrili ove zdravstvene mitove te utvrdili da većina nema nijedan dokaz koji bi ih potkrijepio, a neki su i potencijalno štetni.
Trend: Jabučni ocat lijek je za sve
Vjerojatno ste i sami naišli na barem jedan video u kojem netko pije žlicu jabučnog octa pomiješanog s vodom, nadajući se da će mu to pomoći smanjiti obujam struka, poboljšati izgled kože, smiriti želudac i smanjiti nagle skokove razine šećera u krvi.
I to nije novost. Jabučni ocat jedan je od najstarijih narodnih lijekova, korišten tisućama godina, a neke njegove pogodnosti su i znanstveno dokazane. No mnoge od obećanih dobrobiti nikada nisu istražene, a kamoli dokazano valjane.
Trend: Kreme uklanjanju crne krugove ispod očiju
Ako uđete u bilo koju trgovinu s kozmetikom, lako biste se mogli osjetiti preplavljeni širokom ponudom proizvoda koji obećavaju uklanjanje svake nesavršenosti na licu.
Kreme za posvjetljivanje područja ispod očiju posebno su primamljive u kulturi opsjednutoj mladošću. No stručnjaci kažu da nema dokaza o njihovoj učinkovitosti, a jedan je čak izravno rekao: ‘Mislim da nijedna od njih ne djeluje’, piše New York Times.
Trend: Flasteri za prištiće protiv nepravilnosti
Ovi mali flasteri dolaze u simpatičnim oblicima i bojama, poput pastelnih srca, krugova i zvjezdica. Na društvenim mrežama influenceri ih dramatično skidaju pred kamerom, otkrivajući na njima ostatke prištića koji su im bili na licu.
Stručnjaci kažu da neke verzije ovih flastera mogu pomoći pri zacjeljivanju, ali neće djelovati na sve vrste prištića — i sigurno nisu zamjena za redovitu rutinu njege kože. Štoviše, neki flasteri mogu pogoršati iritaciju.
Trend: Ispiranje usta jestivim uljima
Ispiranje usta jestivim uljima također se prakticira tisućljećima, a ove godine promoviraju ga i nove generacije na društvenim mrežama. Influenceri tvrde da ova praksa, koja podrazumijeva mućkanje ulja poput kokosovog, maslinovog, suncokretovog ili sezamovog, nekoliko minuta dnevno može spriječiti karijes i povlačenje desni te izbijeliti zube.
Međutim znanstvenici i stomatolozi kažu da nedostaju dokazi za to, a ako se ne provodi pravilno, ova praksa može izazvati želučane tegobe i – začepljenje cijevi odvoda.
Stručnjaci naglašavaju i da ne treba koristiti pastu za zube s ugljenom jer njezina abrazivnost može istrošiti zubnu caklinu i, s vremenom, povećati rizik od pukotina, karijesa, mrlja i drugih problema.
Trend: Dijete za dugotrajno mršavljenje
Strogi planovi prehrane gotovo da su iščezli uslijed pojave lijekova poput Ozempica, ali mnogi i dalje čvrsto vjeruju da će im rigorozna dijeta pomoći zauvijek skinuti kile.
No stručnjaci su za New York Times razbili i ovaj mit. Tvrde da vam dijeta može pomoći da izgubite nekoliko kilograma u kratkom roku, ali vjerojatno nećete zauvijek zadržati tu težinu. Osim toga, dijete mogu donijeti brojne štetne posljedice te je jedini put do trajno manje kilaže – zdrav način života.
Scena.ba