Ova utrka ne samo da oblikuje budućnost satelitskog interneta, već ima i duboke geopolitičke implikacije. Kina je prepoznala važnost satelitskog interneta
Svemir postaje sve gušći za Elona Muska. On i njegov Starlink dobivaju sve ozbiljniju konkurenciju iz Kine. Dok Starlink nastavlja širiti svoju mrežu satelita i osvajati globalno tržište, kineske kompanije ubrzano razvijaju vlastite konstelacije, potaknute strateškim i ekonomskim interesima. Ova utrka ne samo da oblikuje budućnost satelitskog interneta, već ima i duboke geopolitičke implikacije. Kina je prepoznala važnost satelitskog interneta, ne samo kao sredstva za pružanje širokopojasnog pristupa internetu u ruralnim i teško dostupnim područjima, već i kao ključnog elementa nacionalne sigurnosti i tehnološke neovisnosti. SpaceX-ov Starlink, s tisućama operativnih satelita i milijunima korisnika, postavio je visoke standarde, ali Kina ne zaostaje. Nekoliko kineskih kompanija, uključujući SpaceSail iz Šangaja, aktivno radi na razvoju vlastitih satelitskih mreža. SpaceSail, pod kontrolom šangajske gradske uprave, planira ambicioznu konstelaciju Qianfan (“Tisuću jedara”) s tisućama satelita u niskoj Zemljinoj orbiti (LEO). Osim Qianfana, u razvoju su i drugi kineski projekti, kao što su Guo Wang i Honghu-3, što ukazuje na ozbiljnu predanost Kine ovom sektoru, piše Reuters.
Kineski napori u razvoju satelitskog interneta nisu motivirani samo komercijalnim interesima. Starlink je pokazao svoju sposobnost pružanja necenzuriranog pristupa internetu, što Kina vidi kao potencijalnu prijetnju svom režimu cenzure. Stoga, razvoj vlastitih konstelacija omogućuje Kini kontrolu nad protokom informacija, ne samo unutar svojih granica, već i u zemljama saveznicama. Satelitski internet postaje sve važniji i za vojne svrhe. Starlinkova uloga u ratu u Ukrajini pokazala je prednosti satelitskog povezivanja na bojištu, posebno za korištenje dronova. Kina, svjesna tih prednosti, ulaže u satelitsku tehnologiju kao ključni element svoje vojne strategije. Kineski vojni istraživači aktivno rade na praćenju i potencijalnom ometanju stranih satelitskih konstelacija, uključujući Starlink. Kineske kompanije, poput SpaceSaila, ne ograničavaju se samo na domaće tržište. SpaceSail je već potpisao ugovore u Brazilu i Kazahstanu, te pregovara s brojnim drugim zemljama. Ova ekspanzija dio je šire kineske strategije, uključujući inicijativu “Pojas i put”, koja ima za cilj jačanje kineskog utjecaja u svijetu.
Brzi razvoj satelitskog interneta stvara situaciju sličnu “Divljem zapadu”, gdje kompanije i države nastoje zauzeti što više orbitalnih pozicija prije nego što pravila postanu stroža. Ova utrka za resursima u svemiru ima dugoročne posljedice za budućnost satelitskih komunikacija. Kineski izazov Starlinku predstavlja značajan pomak u globalnoj industriji satelitskog interneta. Ulaganja, tehnološki razvoj i strateški ciljevi Kine ukazuju na to da će ova zemlja postati ključni igrač u ovom sektoru. Utrka za dominacijom satelitskog interneta tek je počela, a njezin ishod imat će dalekosežne posljedice za tehnologiju, geopolitiku i globalni pristup informacijama. Uz SpaceX, bit će zanimljivo pratiti i razvoj kineskih tvrtki, i njihovo širenje na globalno tržište, posebice u kontekstu inicijative Pojas i put.