Na današnji dan 1963. godine, rođena je Whitney Elizabeth Houston, američka pjevačica i glumica.
Houston je počela pjevati s jedanaest godina u dječjem gospel horu. Kasnije je počela nastupati s majkom i drugim pjevačima, potom je kratko radila kao model i glumica. Godine 1985., izdala je svoj prvi album “Whitney Houston” koji je postao najprodavaniji nastupni album neke pjevačice. Njen drugi studijski album “Whitney” iz 1987., postao je prvi album neke pjevačice koji je debitirao na broju jedan Billboardove ljestvice albuma. Njen uspjeh otvorio je vrata uspjeha i drugim afroameričkim pjevačicama.
“I Will Always Love You” najprodavaniji singl u povijesti glazbe
Svojom prvom glavnom ulogom u filmu “Tjelohranitelj”, gdje je nastupila uz tada megapopularnog glumca Kevina Costner, Whitney je dosegla vrh popularnosti. Album s glazbom iz filma osvojio je 1994. godine Gremija za album godine te postao najprodavaniji soundtrack svih vremena. Naslovna pjesma “I Will Always Love You”, jedan je od najprodavanijih singlova u povijesti glazbe.
Whitney je snimila i filmove “Waiting to Exhale” te “Propovjednikova supruga”. Nakon izlaska četvrtog studijskog albuma “My Love Is Your Love” (1998.), obnovila je svoj ugovor s izdavačkom kućom “Arista Records” za rekordnih 100 miliona dolara. Njen peti studijski album “Just Whitney” izašao je 2002. godine.
Tokom karijere Whitney je osvojila šest nagrada Gremi, izdala je sedam studijskih albuma, prodala više od 220 miliona CD-ova, singlova i videosnimaka. Imala je čak 11 pjesama na broju jedan Billboardove ljestvice. Poznata je kao “Glas” (“The Voice”) zbog moćnog pop-gospel vokala. Časopis “Rolling Stone” svrstao ju je na listu “100 najvećih pjevača svih vremena”, a brojni R&B i pop glazbenici navode je kao svoj uzor.
U hotelskoj sobi na Beverli Hilsu, u Los Angelesu, 11. februara 2012. godine, Whitney je pronađena mrtva. U tom hotelu je i održavana godišnja zabava uoči dodjele nagrade Gremi, na kojoj je trebala nastupiti.
Rođen švicarski psiholog Jean Piaget
1896. – Rođen švicarski psiholog Jean Piaget, prvi predsjednik Švicarskog psihološkog društva, osnivač Međunarodnog centra za genetičku epistemologiju, jedan od najutjecajnijih psihologa 20. stoljeća. Zasnovao je kognitivno-razvojnu ili genetičko-strukturalističku školu, čiji upliv se može mjeriti s nekadašnjim utjecajem psihoanalize. Najviše je istraživao razvoj jezika, mišljenja i prosuđivanja kod djece, smatrajući da taj razvoj nije kontinuiran, već da ga karakteriziraju različite faze, genetski programirane na različitim uzrastima. Djela: “Jezik i mišljenje djeteta”, “Moralno suđenje kod djece”, “Porijeklo inteligencije”.
1896. – Poginuo njemački inženjer i pronalazač Otto Lilienthal, jedan od pionira avijacije, isprobavajući planer dvokrilac koji je ranije iste godine konstruirao. Nesreću je izazvao jak udar vjetra koji je prevrnuo letjelicu i razbio je o tlo zajedno sa smjelim pilotom, sedam godina prije povijesnog uspješnog leta američkih pionira avijacije – braće Rajt. Studirajući let ptica, usavršio je jedrilicu i dokazao superiornost zakrivljenih nad ravnim krilima.
1912. – Rođen Bojan Adamič, slovenski kompozitor filmske glazbe i dirigent. Bavio se i fotografijom, a omiljeni motivi su mu bili s ptujskog karnevala. Krajem 1930-ih osnovao je sving sastav “Broadway”. Tokom Drugog svjetskog rata borio se na strani partizana. Poslije Drugog svjetskog rata osniva “Bigband”, koji je uspješno djelovao na Radiju Ljubljana. U početku je Adamič djelovao kao džez glazbenik, ali kasnije se okrenuo komponiranju glazbe za film.
1918. – Američki filmski redatelj Robert Aldrich, koji je snimao trilere, vesterne, filmove strave, psihološke drame i komedije, rođen je na današnji dan. Filmovi: “Šta se dogodilo s Bebi Džejn?”, “Vera Kruz”, “Apač”, “Dvanaest žigosanih”, “Poljubac smrti”, “Tiho, tiho, Šarlota”, “Zatvorski krug”, “Veliki nož”, “Posljednji sumrak”, “Po zakonu i pendreku”, “Legenda o Lajli Kler”, “Grisomova banda”, “Ubistvo sestre Džordž”, “Zatvorsko dvorište”.
1919. – Rođen italijanski kompozitor Ruggero Leoncavallo, koji je stvarao u verističkom maniru. Napisao je veliki broj opera, ali nijednom nije ponovio uspjeh opere “Pajaci”.
Umro njemački pisac Hermann Hesse, jedan od najznačajnijih književnika 20. stoljeća
1962. – Umro njemački pisac Hermann Hesse, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1946., jedan od najznačajnijih književnika 20. stoljeća. Napisao je mnogo pjesama, od kojih su neke antologijske vrijednosti, a osnovna tema proze je nesklad između kontemplacije i čulnosti. Opredjeljenje za autentičnu ličnost, za radikalan bunt protiv normi i konvencija moderne tehnokratske civilizacije, učinilo ga je šezdesetih godina 20. stoljeća idolom omladine na Zapadu. Djela: romani “Peter Kamencind”, “Pod točkom”, “Gertruda”, “Roshalda”, “Demijan”, “Sidarta”, “Stepski vuk”, “Igra staklenim perlama”, “Narcis”, “Zlatousti”.
1975. – Preminuo ruski kompozitor Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič. Napisao je monumentalnu “Petu simfoniju”, a u najtežim danima njemačke blokade Lenjingrada u Drugom svjetskom ratu “Sedmu (Lenjingradsku) simfoniju”. Ostala djela: opere “Nos”, “Ledi Makbet Mscenskog okruga (Katarina Izmajlovna)”, oratorij “Šume pjevaju”, simfonije, koncerti, kamerna glazba.
Scena.ba