Sjedinjene Američke Države izvele su tijekom noći nove napade na iranske položaje u blizini Hormuškog tjesnaca, a prema navodima američkih medija, operacija je uslijedila kao odgovor na iranski napad na komercijalni naftni tanker, čime je prekinuto ranije dogovoreno primirje.
Američki napadi bili su usmjereni na vojne objekte u južnoj iranskoj pokrajini Hormozgan. Prema dostupnim informacijama, pogođeni su sustavi za nadzor i komunikaciju, protuzračna obrana, skladišta dronova, kao i postrojenja povezana s pomorskim minama.
US vs Iran again…?
— Megh Updates 🚨™ (@MeghUpdates) June 28, 2026
The US has launched fresh AIRSTRIKES on Iranian military targets after an alleged IRGC attack in the Strait of Hormuz.
Iran retaliated by targeting 8 key US military sites, including US bases in Kuwait and Bahrain 💥 pic.twitter.com/mweF1TLhDP
Dužnosnici SAD-a navode da je ova akcija bila snažnija i opsežnija od napada izvedenih prethodne noći.
Povod za novu eskalaciju bio je napad Irana na naftni tanker “M/T Kiku” u Hormuškom tjesnacu. I unatoč novom sukobu, prolazak trgovačkih brodova kroz ovaj važan pomorski pravac zasad se nastavlja.
Istodobno, američke i bahreinske snage presrele su i oborile devet iranskih dronova koji su, prema navodima, bili usmjereni prema američkim vojnim položajima u Bahreinu.
Scena.ba





