Bilo je lijepo dok je trajalo, a trajalo je nešto manje od dva mjeseca. Jer upravo je toliko Zemlja imala dva svemirska pratitelja – Mjesec i mini-mjesec odnosno asteroid nazvan 2024 PT5.
Podsjetimo, radi se o bezopasnom asteroidu, otkrivenom početkom kolovoza zahvaljujući sustavu za otkrivanje svemirskih stijena Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS). Astronomi su procijenili da ovaj asteroid na putanji prema Zemlji neće ugroziti Zemljinu sigurnost, već će zbog gravitacijskog polja Mjeseca i Zemlje, “ostati u gostima”.
Orbita asteroida, koja ga je zadržala u Zemljinoj blizini posljednja dva mjeseca, nakratko će ga odvesti od Zemlje, da bi ga ponovno dovela u siječnju. Nakon toga, ovaj mini-mjesec i Zemlja će se pozdraviti, a on će nastaviti svoj put u dubine Sunčevog sustava.
Znanstvenici su iskoristili ovo vrijeme za promatranje asteroida. Naime, kako se navodi u studiji dostupnoj na arXiv, a koja će biti objavljena u časopisu Astronomy & Astrophysics, postoje neki dokazi da bi ovaj asteroid mogao biti mjesečevog porijekla.
Sadašnje studije ukazuju na njegovu brzu rotaciju s periodom manjim od jednog sata, što se može očekivati ako je 2024 PT5 velika gromada s mjesečeve površine ili fragment većeg objekta, navodi Carlos de la Fuente Marcos, glavni autor studije i profesor na Sveučilištu Complutense u Madridu. U prijevodu, mini-mjesec je došao u kratki posjet “obitelji”.
Prema studiji, kemijski sastav 2024 PT5 dobro se slaže s lunarnim materijalom koji je prethodno dostavljen na Zemlju svemirskim misijama. Ono što znanstvenici znaju je da ovaj asteroid dolazi iz sekundarnog asteroidnog pojasa Arjuna koji se sastoji od stijena koje se kreću po orbiti oko Sunca, vrlo sličnoj Zemljinoj orbiti, a nalaze se na prosječnoj udaljenosti od oko 150 milijuna kilometara od naše zvijezde.
Neki objekti asteroidnog pojasa Arjuna mogu prići Zemlji na malu udaljenost, oko 4,5 milijuna kilometara, i relativno malom brzinom, manjom od 3540 km/h. Asteroid 2024 PT5 ne opisuje potpunu orbitu oko Zemlje. Možete reći da ako je pravi satelit poput kupca koji kupuje u trgovini, onda objekti poput 2024 PT5 samo gledaju u izloge, slikovito objašnjava prof. Marcos za Space.com.
Studija također pokazuje da postoje dokazi da i druga tijela u pojasu asteroida Arjuna također duguju svoje podrijetlo Mjesecu.
U scenariju lunarnog izbacivanja 2024. godine, PT5 bi mogla biti velika gromada s mjesečeve površine koja je izbačena u svemir nakon stvaranja kratera, a zatim se dinamički razvija u orbitu unutar asteroidnog pojasa Arjun. Ovaj nam je objekt pomogao shvatiti da su lunarne ejekte vjerojatno glavni izvor materijala koji tvori asteroidni pojas Arjuna, kaže prof. Marcos.
Nažalost, za sve zaljubljenike u svemir, ovaj mini-mjesec previše je malen da bi ga se moglo promatrati običnim teleskopima. S obzirom na to da je trenutno udaljen više od 3,5 milijuna kilometara od Zemlje, proučavati ga mogu samo astronomi s velikim teleskopskim sustavima. No, asteroid će se približiti Zemlji u siječnju i na udaljenosti od “samo” 1,8 milijuna kilometara poslati posljednji pozdrav prije odlaska dalje.
Procjenjuje se da bi sljedeći susret ovog asteroida i Zemlje mogao biti tek 2055. godine.
Inače, ovo nije prvi, a ni posljednji, Zemljin mini-mjesec. Objekti su privremeno bili zarobljeni u Zemljinoj gravitaciji i 2022. godine, ali i 1981. godine.