Intenzivni i razorni zračni napadi Rusije na Ukrajinu, koji traju od početka mjeseca, nisu prestali ni u noći s nedjelje na ponedjeljak. Prema izvješću Ukrajinskih zračnih snaga, Moskva je samo tijekom protekle noći lansirala 479 dronova, što je opisano kao “najveće noćno bombardiranje od početka rata”.
Osim dronova, ispaljeno je i 20 projektila različitih tipova, a baražna vatra bila je usmjerena uglavnom na središnja i zapadna područja Ukrajine. Sličan se napad dogodio i prije tri dana, kad su Rusi lansirali 450 dronova, uključujući iranski dizajnirane samoubilačke dronove tipa Šahed, kao i 45 raketa različitih tipova. “Ciljali su gotovo cijelu Ukrajinu”, ustvrdio je tada Volodimir Zelenski.
Da Vladimir Putin posljednjih dana radi na eskalaciji rata, ocijenio je i Andrij Jemak, predstojnik predsjedničkog ureda Zelenskog, dok iz Kremlja preko glasnogovornika Dmitrija Peskova otvoreno poručuju da su napadi, i zračni i kopneni, usmjereni na stvaranje “tampon zone”.
Kakav učinak dronovi doista imaju na eskalaciju rata, za Sky News je analizirao njihov vojni analitičar, profesor Michael Clarke. Premda ističe da se razina štete koju mogu nanijeti ne smije podcijeniti, smatra da noćni napadi dronova na gradove ipak imaju veći utjecaj na moral građana nego što donose taktičku prednost na bojištu.
– Rade li stratešku razliku? Vjerojatno ne. Dronovi svakako donose očaj stanovništvu jer ih prisiljavaju da provode noći u skloništima od zračnih napada, kao što su stanice podzemne željeznice u Kijevu. Dakle, imaju učinak na moral – ocijenio je Clarke.
⚡️JUST IN – Russia has initiated the release of a substantial number of glide bombs targeting the Ukrainian positions in Vovchansk, located to the north of Kharkiv.
— WORLD AT WAR (@World_At_War_6) May 24, 2025
An assault on Kharkiv could be approaching.@visegrad24 pic.twitter.com/8V2AuFPN2f
Napominje da Rusija puno veću štetu radi drugom vrstom oružja.
– Stvari koje čine razliku za Ruse su jedreće bombe. One mogu utjecati na prvu liniju.
Zaporizhzhia following the russian glide bomb attack. At least two people got injured. pic.twitter.com/EDUp8EegAi
— Kate from Kharkiv (@BohuslavskaKate) June 9, 2025
Jedreće, odnosno navođene bombe zadaju ukrajinskim snagama velike probleme na fronti. Kako je u podcastu Jutarnjeg Prva linija lani objasnio vojni analitičar Igor Tabak, radi se o jeftinim oružjima, starim zrakoplovnim bombama na koje se priključi set koji obuhvaća određena krila upravljive površine. Zbog njih bombe mogu “jedriti” prema određenom cilju, a dodaje se i satelitska navigacija.
– Taj sustav postao je neugodno precizan pa se nekoliko bombi može staviti u krug od 10 do 20 metara. Plus, to su teške bombe od 500 i 1500 kg, a čak su se pojavile i one od 3 tone. Razorna moć takvog naoružanja jako je velika i teško je utvrditi poziciju da izdrži više udara takvih bombi. To je sredstvo koje može ‘raščistiti‘ bojišnicu, a koje se može riješiti samo sredstvima za borbu protiv aviona koji takve bombe otpuštaju – objasnio je Tabak.
Scena.ba