Europa je u petak u Lavovu pokazala jedinstvo kao odgovor na paradu koja je trajala u Moskvi potpisavši deklaraciju osnivanja specijalnog suda koji bi trebao procesuirati ruskog predsjednika Vladimira Putina i druge ruske čelnike za zločine počinjene u agresiji na Ukrajinu.
Jedinstvo je narušio slovački premijer Robert Fico koji je bio u Moskvi, ali s njim i mađarskim premijerom Viktorom Orbánom se i ne računa kad je riječ o europskom jedinstvu. Sud bi trebao početi s radom iduće godine u sklopu Vijeća Europe, koje je Rusija napustila.
Dok se u Lavovu uspostavljao pravni okvir novog suda, Francuska i Poljska su potpisale sporazumo o suradnji i prijateljstvu s klauzulom uzajamne obrane u slučaju da bilo koja bude napadnuta. AFP prenosi taj dio dokumenta: ‘U slučaju agresije na nihove teritorije, strane će osigurati uzajamnu pomoć, uključjući vojnim sredstvima‘.
Nije zamjena za EU i NATO
Poljski premijer Donald Tusk rekao je da novi sporazum otvara prilike za suradnju kada je riječ o mogućem proširenju francuskog nuklearnog kišobrana na Poljsku dodajući da ne predstavlja ‘alternativu‘ poljskim odnosima sa SAD-om.
– Trebamo i Ameriku i snažnu Europsku uniju, također i u vojnom smislu, poručio je Tusk.
Pariz je dosad takve sporazume potpisao s Njemačkom, Italijom i Španjolskom čime se stvara jezgra unutareuropske suradnje u sklopu NATO u slučaju da i na koji način Članak 5 Sjevernoatlatskog sporazuma o uzajamnoj obrani bude doveden u pitanje. Potvrdio je to francuski predsjednik Emmanuel Macron: ‘Nije riječ o zamjeni za NATO ili EU, već jačanju postojećeg‘.
Podršku Kijevu potvrdili su čelnici Njemčke, Francuske, Poljske i Ujedinjenog Kraljevstva koji su u subotu posjetili Ukrajinu poručivšivi da ‘uz SAD, pozivamo Rusiju da dogovori potpuno i bezuvjetno 30-dnevno primirje kako bi se stvorio prostor za razgovore o pravednom i trajnom miru‘.

Američki Predsjednik Donald Trump u četvrtak je na TruthSocialu objavio: ‘SAD poziva na, u idealnom slučaju, 30-dnevni bezuvjetni prekid vatre. Nadamo se da će se poštovati prihvatljiv prekid vatre, a obje zemlje bit će odgovorne za poštovanje svetosti izravnih pregovora. Ako se primirje ne poštuje, SAD i njegovi partneri nametnut će dodatne sankcije‘.
Riječ je o još jednom u nizu posljednjih relativno oštrih pritisaka SAD-a na Moskvu, određenoj promjeni ranije vidljive sklonosti stavovima Kremlja uz prozivanje Kijeva zbog neuspjeha Trumpovih mirovnih pokušaja. Važan utjecaj imalo je potpisivanje sporazuma SAD-a i Ukrajine o Uspostavi fonda za obnovu koji se općenito naziva sporazumom o rijetkim mineralima. Kurt Volker, Trumpov savjetnik za Ukrajinu u prvom mandatu, u razgovoru Reutersu podsjeća da je američki Predsjednik početkom drugog mandata poručio Putinu da osigura mir ‘na lakši ili na teži način‘ te da je zaključio da je potrebno prijeći na “teži način”. Bloomberg je objavio da Europa pregovara s Trumpovim timom radi zaključivanja sporazuma o 30-dnevnom prekidu vatre koji bi, kako je zaprijedio američki Predsjednik, uključivao nove sankcije Rusiji ako Putin ne popusti.

Potvrdila je to Karoline Leavitt, glasnogovornica Bijele kuće, koja je u petak na razgovoru s novinarima rekla da je Europa usklađena s Predsjednikovim prijedlogom. Finski predsjednik Alexander Stubb rekao je na sastanku o Ukrajini u Norveškoj u petak da ‘Sjedinjene Države imaju dva paketa sankcija na stolu‘ i da zemlje raspravljaju o djelovanju u ‘bankarskom i energetskom sektoru‘.
Trump je istog dana rekao: ‘Poručujem jednoj i drugoj strani. Završite rat‘. Izvori iz Bijele kuće navode da ondje sada Putina smatraju preprekom miru. Potpredsjednik JD Vance rekao je da ‘Rusi trenutno traže određeni skup uvjeta, određeni skup ustupaka kako bi okončali sukob. Mislimo da traže previše‘.
Putin postavlja nekoliko pitanja
Uslijedio je očekivan odgovor Kremlja preko Dmitrija Peskova koji je rekao da ukrajinske vlasti ‘nisu spremne za trenutne pregovore‘ dodajući da ih podržava Putin ali postavlja nekoliko pitanja. Peskov dodaje da Moskva ima određenu dinamiku na fronti, ruske trupe napreduju i napreduju na prilično samouvjeren način.
– Dakle, ako govorimo o prekidu vatre, što ćemo učiniti s pošiljkama oružja koje svakodnevno dolaze iz Sjedinjenih Država i europskih zemalja?
Prekid dostave oružja Ukrajini sa Zapada glavni je uvjet Rusije jer, Peskov dodaje, ‘u suprotnom će prekid vatre biti prednost za Ukrajinu. Nastavit će s potpunom mobilizacijom, dovodeći nove trupe na frontu. Zašto bismo joj dali takvu prednost?‘

Kremlj je u petak objavio da Rusija i SAD pregovaraju o nastavku ruske isporuke plina Europi što bi bio dio američkog plana kontrole nad ukrajinskom energetskom infrastrukturom. Washington bi, u slučaju dogovora, imao nadzor nad količinom plina koji se prodaje Europi, dio zarade od transporta, a Putinu bi to bio dostatan razlog da pristane na mir, tvrde američki izvori. Možda zato Trump još uvijek nije potpisao odluku o sankcijama Moskvi.
Scena.ba