Ako ste oprezni pri dijeljenju privatnih podataka s ChatGPT-om, imate dobar razlog za to. Tvrtke koje stoje iza popularnih generativnih AI alata, poput OpenAI-ja, često koriste korisničke unose za dodatno treniranje modela i njihovo poboljšavanje. To postaje posebno osjetljivo kada unosite osobne informacije, bilo da tražite pomoć pri pisanju delikatnog teksta ili dijelite medicinske nalaze.
Unatoč tome, ChatGPT ima velik potencijal u praktičnim i korisnim primjenama. Njegove napredne mogućnosti obrade prirodnog jezika (NLP) omogućuju mu da generira vrlo uvjerljiv tekst, ali i da pojednostavi složene teme, razumije stvarne životne situacije i ponudi savjete temeljene na informacijama s interneta i vlastitom razumijevanju problema. U nastavku teksta donosimo načine kako možete iskoristiti ove prednosti, a pritom zaštititi svoje podatke.
Kao što u Google Chromeu uključujete Incognito način rada ili u Safariju Private Window kad želite privatnost, tako i u ChatGPT-u možete uključiti “Privremeni razgovor” (Temporary Chat). Za razliku od privatnog pregledavanja u preglednicima, pristup privremenom chatu u ChatGPT-u je još jednostavniji.
Gumb se nalazi u gornjem desnom kutu početne stranice, kao što je prikazano na slici na vrhu članka. Kada ga kliknete, otvara se novo sučelje za razgovor i možete odmah započeti komunikaciju. Iako se vaši unosi u ovom načinu rada neće koristiti za treniranje modela, prikazuje se upozorenje “U sigurnosne svrhe, kopija razgovora može se pohraniti do 30 dana.”
Negativna strana je što se ovaj razgovor ne sprema, pa mu se kasnije ne možete vratiti. Ako osvježite stranicu, sve se briše i morate početi ispočetka, što zna biti neugodno. Također, ako koristite značajku Memory, koja omogućuje ChatGPT-u da vas bolje upozna i daje personaliziranije odgovore, unos u Privremenom razgovoru neće se pohraniti u tu memoriju.
Ako želite da ChatGPT nikada ne koristi vaše podatke za treniranje modela, čak ni kad su razgovori sačuvani za kasnije, idite na “Postavke” (Settings), kliknite na “Kontrola podataka” (Data controls) i isključite opciju “Poboljšaj model za sve” (Improve the model for everyone). S tom postavkom možete i dalje koristiti “Privremeni razgovor” (Temporary chat), ali jedina razlika je u tome što se on neće pojaviti u vašoj povijesti.
Na taj način možete dobiti korisne informacije i pomoć od ChatGPT-a, a pritom zadržati kontrolu nad svojom privatnošću.